Farklı çevre sıcaklıklarında yetiştirilen damızlık yumurtacı tavuk rasyonlarına lizin ve organık krom ilavesinin performans, yumurta verimi-kalitesi, kuluçka özellikleri, metabolik profil ile anaç ve civcivlerin savunma sistemine etkileri
Effect of dietary lysine and organnic chromium on performance, egg quality, incubation properties, metabolic profile and defence system of eggs, chicks and breeder laying hens reared under different ambient temperature
- Tez No: 750728
- Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmada, yüksek ve normal sıcaklık koşullarında yetiştirilen, rasyonlarına lizin ve krom-pikolinat ilave edilen yumurtacı dişi damızlıkların performans, kuluçka parametreleri ve bağışıklık sistemine etkisi incelenmiştir. Denemede 35 haftalık yaştaki Barred Rock (120 adet) damızlık dişiler ile Rhode Island Rock-1 (16 adet) damızlık horozlar kullanılmıştır. Rasyona, lizin gereksiniminin (%0.85) %20 fazlası olacak şekilde %1.02 lizin ve 800 ppb krom ihtiva edecek miktarlarda krom pikolinat eklenmiştir. Damızlık yumurtacılar altı hafta boyunca farklı çevre sıcaklıklarında (termal sıcaklık 22 ± 2 °C, 24 saat; yüksek sıcaklık 34 ± 2°C, 8 saat ve 22 ± 2 °C, 16 saat) deneme rasyonu ile serbest olarak beslenmiştir. Denemenin 6. haftasında kuluçkalık yumurtaların inkübasyonu neticesinde elde edilen civcivlerin bağışıklık gücü değerlendirilmiştir. Aynı zamanda yüksek ve normal sıcaklık uygulanan damızlık tavuklarda performans, yumurta kalitesi, yumurta biyokimyası, kuluçka sonuçları ve kan parametreleri ile elde edilen yumurtaların ve civcivlerin antioksidatif kapasitesine krom-pikolinat ve lizinin etkileri araştırılmıştır. Denemeden elde edilen bulgular, farklı çevre koşullarında damızlık yumurta tavuğu rasyonlarına ilave edilen organik krom ve lizinin CAA, yumurta verimi, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı, yumurta kütlesi, yumurta sarı rengi, erken embriyo ölüm oranı, civciv ağırlığı, tavukta TAS, yumurta sarısında TAS ve kolesterol, civcivde TAS, TOS ve OSI değerlerini etkilediğini göstermiştir. Yüksek sıcaklıkta rasyona lizin ve krom-pikolinat ilavesinin bazı performans ve yumurta kalite parametrelerini, kuluçka özelliklerini, yumurta kolesterol düzeylerini, anaç ve civcivlerin antioksidan kapasitelerini olumlu yönde etkileyebildiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of dietary supplemental lysine and chromium-picolinate to breeder laying hen diets on performance, egg quality, incubation properties, serum metabolic profile, oxidative status of egg, chicks and breeder laying hens. The breeder laying hens reared under normal and high temperature. 35 weeks old Barred Rock-1 female (120) and Rhode Rock-1 male (16) breeders used in the experiment. Two temperature regimes were thermoneutral (25 ± 2◦C for 24 h) or recycling hot (35 ± 2◦C for 8 h and 25 ± 2◦C for 16 h). A 2x2x2 factorial arrangement was employed with two levels of supplemental lysine (0 and 0.085% plus 20%) and two levels of supplemental chromium picolinate (0 or 400 ppb) under thermoneutral or high temperature regimes. In the study, effects of the chromium-picolinate and lysine on laying performance, egg production, egg quality, egg yolk biochemistry, hatching performance, blood parameters or antioxidative capacity of yolk and chicks were evaluated in breeder laying hens exposed to normal and high ambient temperature. Results showed that body weight gain, egg production, feed intake, feed conversion ratio, egg mass, egg yolk color, early embryo mortality rate, chick weight, TAS concentration in chickens, egg TAS and cholesterol concentration in yolk and chicken TAS, TOS and OSI values were statistically affected. The findings obtained present study suggests that the lysine and chromium-picolinate supplementation positively affected some performance and egg quality parameters, hatchability properties, egg cholesterol levels, antioxidative capacity of chicks and breeder laying hens exposed to high ambient temperature.