Afet sonrasına yönelik psikolojik ilk yardım uygulaması'nın geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of a mobile application prototype for psychological first aid
- Tez No: 750734
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye'de insanlar, ülkemizin bir deprem ülkesi olması başta olmak üzere çeşitli nedenlerle afet durumlarına karşı savunmasız kalabilmektedirler. Bu durumlarda hızlı müdahale hem afetzedenin ruhsal ve bedensel sağlığı hem de afet yönetimi için kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda dijital çözümler uzaktan erişim kapasitesiyle en etkin yöntemlerden biri olma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, afet sonrasına yönelik psikolojik ilk yardımın daha etkin uygulanabilmesi amacıyla dijital bir araç geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda güvenilir ve geçerliği kanıtlanmış 8 basamaklı psikolojik ilk yardım modeli (Brymer ve ark. 2006) bir mobil uygulamaya uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aplikasyonun mobil platforma uygun bir şekilde hazırlanma sürecinden sonra, bu alanda yetkin olan, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş 20 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda prototip tasarımının amaçlandığı şekilde 8 basamaklı psikolojik ilk yardım modeline uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca, uzmanlar uygulamanın kullanım alanı içerisinde etkili olduğu değerlendirmesinde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
People in Turkey can be vulnerable to disasters for various reasons, especially because our country is an earthquake country. In these cases, rapid response is critical both for the mental and physical health of the survivor and for disaster management. In this context, digital solutions have the potential to be one of the most effective methods with their remote access capacity. In this study, it is aimed to develop a digital tool in order to apply psychological first aid more effectively after a disaster. In line with this goal, a reliable and validated 8-step psychological first aid model (Brymer et al. 2006) was designed to be adapted to a mobile application. After the process of preparing the application in accordance with the mobile platform, it was evaluated by 20 experts who are competent in this field and agreed to participate in the study voluntarily. As a result of the evaluation, it was seen that the prototype design was suitable for the 8-step psychological first aid model as intended. In addition, experts have evaluated that the application is effective in its field of use.