Kurumsal sosyal sorumluluk ile örgütsel demokrasi arasındaki ilişki
The relationship between corporate social responsibility and organizational democracy
  1. Tez No: 750747
  2. Yazar: SEVİNDİK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TALİP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşletmelerin, varlıklarını devam ettirmesi ve başarılarını artırması adına hem kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları hem de örgütsel demokrasi giderek önem kazanan kavramlardır. Ayrıca işletmelerin başarılı olabilmesi için kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının ve örgütsel demokrasi düzeylerinin yüksek olması çok önemlidir. Bu nedenle günümüzde işletmeler sürekliliğini devam ettirebilmek için kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını ve örgütsel demokrasi seviyelerini artırmaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda işletmeler için önemi giderek artan kurumsal sosyal sorumluluk ile örgütsel demokrasi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda Kocaeli, Sakarya ve Düzce'de bankacılık, ağır sanayi, gıda, otomotiv ve ticari faaliyetlerde bulunan 8 farklı işletmedeki anketi yanıtlayan 212 çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutları olan ekonomik ve sosyal sorumluluk ile örgütsel demokrasinin adalet alt boyutu arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluğun alt boyutları olan ekonomik ve sosyal sorumluluk ile örgütsel demokrasinin alt boyutları olan katılım-eleştiri, şeffaflık ve hesap verebilirlik arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre kurumsal sosyal sorumluluk arttıkça örgütsel demokrasi düzeyi de artmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını ve örgütsel demokrasi algı düzeylerini artırmaları durumunda; işletmelerin verimlilikleri ve etkinliklerinin artacağı, çalışanların iş tatmininin, işletmeye bağlılığının ve yaratıcılığının yükseleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order for businesses to continue their existence and increase their success, both corporate social responsibility practices and organizational democracy are increasingly important concepts. In addition, for businesses to be successful, it is very important that corporate social responsibility practices and organizational democracy levels are high. For this reason, businesses are trying to increase their corporate social responsibility practices and organizational democracy levels in order to maintain their continuity. The aim of this study is to examine the relationship between corporate social responsibility and organizational democracy, which has become increasingly important for businesses in recent years. In this context, the data obtained from 212 employees who answered the questionnaire in 8 different businesses in Kocaeli, Sakarya and Düzce, engaged in banking, heavy industry, food, automotive and commercial activities, were analyzed. According to the findings of the research; It has been determined that there is a weak positive relationship between economic and social responsibility, which are the sub-dimensions of corporate social responsibility, and the justice sub-dimension of organizational democracy. It has been determined that there is a moderate positive relationship between economic and social responsibility, which are the sub-dimensions of corporate social responsibility, and participation-criticism, transparency and accountability, which are the sub-dimensions of organizational democracy. According to the findings of the research, as corporate social responsibility increases, the level of organizational democracy also increases. According to the results of the research, if the enterprises increase their corporate social responsibility practices and organizational democracy perception levels; It is thought that the productivity and efficiency of the enterprises will increase, the job satisfaction, commitment and creativity of the employees will increase.