Kurumsal yönetimde güven ve sigorta şirketlerinde uygulama
Trust in corporate governance and aplication on insurance companies
- Tez No: 190699
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kurumsal yönetim son yıllarda, bütün dünyada uygulanan, üzerindetartışılan kavramlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsal yönetim, şirketlerinşeffaflık, hesap verebilirlik, adillik ve sorumluluk ilkeleri etrafında yeniden yapılanmalarınıgerektiren ve mensuplarının çıkarlarını koruyan bir uygulama bütünüdür. Genel olarakverimliliği artırıcı örgütsel uygulamaların tamamı; amaçlar, hedefler ve taktiklerinbelirlenmesinden ekip kurma ve güdüleme çalışmalarına kadar, baştan sona örgüt üyeleriarasında var olduğu düşünülen güven temeline dayandırılmaktadır. Ancak örgütsel güveneksikliği, söz konusu faaliyetlerden beklenen sonuçların gerçekleşmesini büyük ölçüdeengelleyebilmektedir. Güven ortamının hakim olduğu bir işletmede verimlilik ve kaliteartışının gerçekleşmesi daha kolay olabilecektir.Kurumsal yönetim, katılımcı, demokratik, insan haklarına saygılı, saydam ve yurttaşihtiyaçlarına dayalı bir yönetim anlayışıdır. Yolsuzluğun yoğun yaşandığı ülkelerde kurumsalyönetimin yerleşemediğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.Bu düşünceler ışığında hazırlanan bu çalışmada; kurumsal yönetim ve güvenarasındaki ilişkilerin tespiti, kurumsal yönetimi uygulayan şirketlere yararı ve kurumsalyönetim ile güven arasındaki ilişkinin şirketlere sağladığı faydalar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The corporate governance is one of the concepts that has been discussed and appliedthroughout the world in recent years. Corporate governance is the body of applications thatdemand the restructuring of the firms observing the principles of transparency, fairness andresponsibility, and guard the interests of its members. Generally, the whole of theorganizational efficiency raising practices; from the determination of the aims, goals andtactics to the organization of the team and motivation activities are based on the confidencethat is believed to exist among the members of the organization. However, the lack oforganizational confidence can impede the realization of the results that are expected out of thegiven activities. It will be much easier to raise the efficiency and the quality in a businessdominated by the confidence environment.The corporate governance is a participatory, democratic and transparent perception ofmanagement that is respectful to the human rights and based on the needs of the citizens.Hence it will not be wrong to state that the corporate governance can not be perpetuated in thecountries where the corruption is commonplace.With this study composed in the light of these observations, the determination of therelation between the corporate governance and the confidence, and the benefits of this relationto the firms have been explored.