Günümüz sanatında fotoğraf - resim ilişkisi
The relationship between photography and drawing in today's art
  1. Tez No: 421418
  2. Yazar: SEMRA KAYIKCİ KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA İLKYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Günümüz sanatında Fotoğraf-Resim İlişkisi”isimli bu tezin amacı, fotoğrafın icadı ve gelişimi ile birlikte resim sanatıyla etkileşime girmesi sonucunda ortaya çıkan durumların ve sanatsal sonuçlarının irdelenmesidir. Fotoğrafın icadı ile başlayan süreç, dönem ressamlarının bakış açıları, çeşitli sanat akımları içerisinde fotoğrafın kullanımı, fotoğrafın bir sanat dalı olarak kabul görmesi incelenmiştir. Ayrıca modern ve postmodern dönemlerde resim ve fotoğraf ilişkisi ele alınmıştır. Fotoğraf ve resim etkileşimi sürerken Türkiye' de sanat eğitiminde fotoğrafın kullanımı ile ilgili durumun incelenmesi ile birlikte artıları, eksileri ele alınmıştır. Yapılan geçmiş yıllara ait kaynak taramalar ve çalışmalar göstermektedir ki 20. yüzyıl'ın başından beri etkisini artıran sanat akımları içerisinde fotoğraf sanatçılara var olan durumu farklı algılama ve yorumlama özelliği kazandırmıştır. Dünya'da resim sanatı ve sanat eğitimi içerisinde bir sanat dalı olarak kabul gören fotoğraf, Türkiye'de eğitim sisteminde hala varoluşsal sorunlar yaşamaktadır. Fotoğrafın farklı sanat dalları altından çıkıp bireyselleşmesi gelişimini ve kalitesini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis that is named“the relationship between photograph and drawing in today's art”by the reason of interaction photograph and art, is explicating the results of the artistic and the situations that are emerged accompanied by the inventions and development of photograph. The point of views of artists, the usage of photograph in various art trends, and gaining acceptance as an art movement of photography have been analysed since the invention of photograph in that period. And also the relationship between art and photograph in modern and post-modern periods has been taken in hand. While the interaction between photograph and art is continuing, the usage of photograph in art education in Turkey has been arguing out nonetheless its positive and negative ways. In accordance with the past surveys and source screening, since the beginning of the 20th century among the art movements that are enhanced their effects, just photograph has brought in artists to perceive and comment differently the situation that does exist. The photograph that has been enhanced as an art movement in art and art education in the world has still lived some existing difficulties in the education system of Turkey. Gaining an identification for photograph separately from the other art movements is going to heighten its development and quality.