Evren imgesi olarak kozmolojinin resim sanatındaki yansımaları
Reflections of cosmology as an image of the universe in painting
- Tez No: 750763
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
''Evren İmgesi Olarak Kozmolojinin Resim Sanatındaki Yansımaları'' isimli bu çalışma; plastik çözümlemeleri tuval resmi üzerine odaklanan sanatçının kavramsal yaklaşımını, bilimsel araştırma tekniklerinden yararlanarak, bilimsel bir temele oturtmak amacıyla hazırlanmıştır. Tüm yönleriyle evreni inceleyen bir bilim dalı olan kozmoloji kavramı ele alınmış, konu akışı açısından ilgili olan Astronomi ve Mitoloji kavramları açıklanmıştır. Kozmoloji kavramının işaret ettiği anlam alanına karşılık gelen kozmoloji algısı tarihsel süreçte gerçekleşen evrene dair keşifler ışığında sürekli olarak şekil değiştirmektedir. Bu sürecin sanatsal ifadelerde ki etkileri söz konusudur. Kozmik boyuttan bakıldığında gökyüzü, uzayın yeryüzünden görülebilen yüzüdür. Bu bağlamda gökyüzünün ilkel zamanlardan bu yana nasıl gözlemlendiği üzerinde durularak sanatsal nitelik taşıyan tasvirleri incelenmiştir. Ayrıca kozmoloji algısının mitsel bağlamda kültüre nasıl dâhil olduğu dikkate alınmıştır. İçinde yaşadığımız evrenin yapısının keşfi konusunda önemli etkilere sahip olan Kopernik, Galileo, Newton gibi bilim insanlarına değinilmiştir. Evrenin fiziksel dinamiklerini keşfetme sürecine değinilerek, bu sürecin antik ve çağdaş sanat eserlerinde ki tasvirlerine yer verilmiştir. Kozmoloji kavramı ile bağlam kurarak, farklı bir evren deneyimi oluşturma niteliğindeki çağdaş sanat üretimleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü olan kısımda bu tez çalışmasının içeriğini de oluşturan kavramları odağına alan sanatçının bireysel çalışmaları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The following study, named“The Reflections of Cosmology as an Image of the Universe in Painting”aims to put the conceptual approach of the artist, whose plastic analyses focus on canvas painting, on a scientific basis by making use of scientific research techniques. The concept of cosmology, which is a branch of science that examines the universe with all its aspects, is discussed,and the concepts of Astronomy and Mythology, which are related to the subject flow, are explained. The domain of meaning that the concept of cosmology refers to is constantly changing as the discoveries about the universe continue to occur in the historical process. For this reason, the perception of cosmology also has a changing and transforming structure. Seen from the cosmic dimension, the sky is the face of space that can be seen from the earth. In this context, the artistic depictions of the sky have been examined by emphasizing how the sky has been observed since primitive times. The depictions of the image of the sky that we witness during the day and night and the cosmic elements in artistic expressions have been examined with ancient and contemporary examples. In addition, it has been taken into account how the perception of cosmology is included in the culture in the mythical context. Scientists such as Kopernik, Galileo and Newton, who had significanteffects on the physical discovery of the universe we live in,are mentionedin the study. Also, By touching upon the process of discovering the physical dynamics of the universe, the depictions of thesame process in ancient and contemporary art are included. By contextualizing the concept of cosmology, the examples of contemporary art that create a different universe experience are presented. In the third and last part of the study, the individual works of the artist, which focus on the concepts that make up the content of this thesis, are conveyed.