Tüketim olarak nomofobi: Sinemada medya bağlımlılığının ele alınışı
Nomofobia as consumption: Addresing media addiction in cinema
  1. Tez No: 763090
  2. Yazar: SEÇİL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağımızın hastalığı ve yeni bir bağımlılık çeşidi olarak değerlendirilen nomofobi (cep telefonundan uzak kalma korkusu) kavramının sinemada nasıl ele alındığını araştırmaktır. Nomofobi kavramını; netlessfobi (Netsiz Kalma Korkusu), FoMO (Gelişmelerden Geri Kalma Korkusu) ve plogamani (Şarj Bağımlılığı)'den ayrı düşünemeyiz. Çalışmaya konu olan 2012 ve 2020 yılları arasında çekilen beş film Nerve, Uçak Modu, Erkekler Kadınlar Çocuklar, Nosedive, Sanal Hayatlar filmleri eleştirel söylem analizi metoduyla makro ve mikro yapılar üzerinden analiz edilmiştir. Makro yapı kapsamında filmin tematik ve şematik yapısına, mikro yapı kapsamında ise filmin sözdizilimsel yapısı, retoriği, ses ve müziği çalışılmıştır. Ayrıca, sinemadaki cep telefonu imgesi ve insan ile araç arasındaki dönüşümlülük ilişkisi; siber zorbalık, yalnızlık, bağımlılık, yabancılaşma ve simülasyon olmak üzere beş tema ile çözümlenmiştir. Araştırmada, bağımlılığın bireylerin yaşamında yeni bir gerçeklik, simülatif bir evren yaratarak, yalnızlaşma ve yabancılaşmayı benliklerinde kurguladığı, ağın bir uzantısı olarak bu bağımlılığı yeniden ürettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how the concept of nomophobia (fear of staying away from the mobile phone), which is considered as a dise of our age and a new type of addiction, is handled in cinema. The concept of nomophobia; We cannot separate from netlessphobia (Fear of Being Without Net), FoMO (Fear of Falling Back in Developments) and plogamania (Charging Addiction). The five films Nerve, Airplane Mode, Men, Women, Children, Nosedive, Virtual Lives, which were shot between 2012 and 2020, which are abject of the study, were analyzed over macro and micro structumicrostructureshod of critical discourse analysis. Within the scope of the macro structurmacrostructure and schematic structure of the film, and within the scope of the micro structure microstructure structure, rhetoric, sound and music of the film were studied. In addition, the mobile phone image in the cinema and the alternation relationship between human and vehicle; Cyberbullying was analyzed with five themes: loneliness, addiction, alienation and simulation. In the research, it was concluded that addiction creates a new reality, a simulative universe in the lives of individuals, constructing loneliness and alienation in their selves, and reproducing this addiction as an extension of the network.