Timpanik alın ve boyun vücut sıcaklık ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body temperature measurements of the tympanic, forehead and neck
  1. Tez No: 750769
  2. Yazar: ESRA TAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç acil serviste en çok kullanılan vücut sıcaklık bölgesi ve yönteminin güvenirliğinin araştırılmasıdır. Bu nedenle vücut kor sıcaklığına yakın değerler veren timpanik vücut sıcaklık değeri ile alın sıcaklığı ve karotis arter cilt sıcaklığı değerlerinin karşılaştırılarak hangisinin timpanik değere daha yakın sonuç verdiği araştırılacaktır. Materyal ve Metod: Araştırmanın evrenini Şubat-Mart 2021 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran 18-65 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya dahil olma kriterlerine sahip ve araştırmaya katılmayı kabul eden 502 hasta oluşturmuştur. Hastaların kişisel verileri 'Hasta tanıtım formu'na, ölçüm verileri ise 'Hasta gözlem formu'na kaydedilmiştir. Timpanik ölçümler; 'Braun ThermoScan 7 IRT 6520' ile, alın ve boyun karotis arter sıcaklıkları ise 'Braun No touch+touch thermometer BNT400B' ile ölçülmüştür. Ortam sıcaklığı ve nemi ise Baby & Plus ısı ve nem ölçer ile kaydedilmiştir. Aynı hastanın vücut sıcaklıkları, aynı ve tek araştırmacı tarafından önce timpanik ateş ölçer ile ölçüldü. Ardından alın sıcaklığı ve karotis arter cilt sıcaklığı ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler tüm hastalarda; sol kulak, orta alın ve sol boyun karotis arter üzerinden yapılmıştır. Tüm ölçümlerde ölçüm sonucu sabitlenene kadar 2-3 kez ölçüm yapılmış sabit değer kaydedilmiştir. Veriler MedCalc V20.110 programı deneme sürümü ile analiz edildi. Timpanik sıcaklık, boyun karotis arter cilt sıcaklığı ve alın sıcaklığının karşılaştırılmasında Tekrarlı Varyans Analizi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile incelendi. Timpanik sıcaklık ile boyun ve alın sıcaklığı arasındaki uyumun incelenmesinde Bland-Altman yöntemi ve Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Ortalama farkların sıfırdan farklılığı Tek Örnek T Testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the reliability of the most commonly used body temperature region and method in the emergency department. For this reason, the tympanic body temperature value, which gives values close to the body core temperature, and the forehead temperature and carotid artery skin temperature values will be compared and it will be investigated which one gives a closer result to the tympanic value. Material and Method: The population of the research consists of individuals between the ages of 18-65 who applied to the Tokat Gaziosmanpaşa University Training and Research Hospital Emergency Service between February and March 2021. The sample of the study consisted of 502 patients who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study. The personal data of the patients were recorded in the 'Patient Identification Form' and the measurement data were recorded in the 'Patient Observation Form'. Tympanic measurements; Measured with 'Braun ThermoScan 7 IRT 6520'. Forehead and neck carotid artery temperatures were measured with the 'Braun No touch+touch thermometer BNT400B'. Ambient temperature and humidity were recorded with Baby&Plus heat and humidity meter. Body temperatures of the same patient were first measured with a tympanic thermometer by the same and one investigator. Afterwards, forehead temperature and carotid artery skin temperature measurements were made. Measurements in all patients; made over the left ear, middle forehead and left neck carotid artery. In all measurements, 2-3 times measurements were made until the measurement result was fixed, and the constant value was recorded. Data were analyzed with the MedCalc V20.110 program release version. Repeated Analysis of Variance was used to compare tympanic temperature, neck carotid artery skin temperature, and forehead temperature, and multiple comparisons were analyzed with the Bonferroni test. Bland-Altman method and Intraclass Correlation Coefficient were used to examine the correlation between tympanic temperature and neck and forehead temperature. The difference of mean differences from zero was examined with the One-Sample T-Test.