Osmanlı nakit vakfı yönetimi ve Endonezya'daki nakit vakfı yönetimiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Ottoman cash waqf management and its relationship with the Indonesian cash waqf management
  1. Tez No: 750770
  2. Yazar: MUHAMMAD FAKHRI AL KAHFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Endonezya, en büyük nüfusa sahip Müslüman ülke olarak vakıf gelişimi için çok büyük bir potansiyele sahiptir. Kitlesel olarak geliştirilebilecek bir yön, maksimize edilebildiği takdirde çok geniş bir fayda kapsamına sahip olan nakit vakfıdır. Bununla birlikte, bu potansiyel çeşitli nedenlerle optimal olarak maksimize edilememiştir. Bu potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için nakit vakfı düzgün, etkin ve şeffaf bir şekilde yönetilmelidir. Bu araştırmanın amacı, Osmanlı döneminde ve Endonezya'da nakit vakıflarının yönetimini incelemek ve değerlendirmektir. Bu araştırma, literatürdeki bulgulara dayalı olarak olguyu açıklamaya çalışan nitel araştırmadır. Osmanlı döneminde ve Endonezya'da nakit vakıf yönetimini analiz etmeyi ve değerlendirmeyi kolaylaştırmak için bu araştırmada nakit vakıf yönetimini kaynak yaratma yönetimi, geliştirme yönetimi, kullanım yönetimi ve raporlama yönetimi olmak üzere dört kategoride sınıflandırmaktadır. Bu araştırma, Osmanlı döneminde para vakıflarının kitlesel olarak geliştiğini ve hem ekonominin iyileştirilmesi hem de toplumun refahı için büyük faydalar sağladığını ortaya koymaktadır. Endonezya'da para vakıflarının yönetimi yeni bir konu olarak sınıflandırılmaktadır ve 2004 Tarihli 41 Sayılı Vakıflar Kanununda düzenlenmiştir ve hala geliştirilmesi oldukça mümkündür. Bu araştırmada, Endonezya'da nakit vakıf yönetiminin ekonomik kalkınma ve toplum refahı üzerinde de faydaları olduğu, ancak vakıf varlıklarının yönetiminin Osmanlı dönemindeki yönetime göre esnek ve çeşitli olmadığı için maksimize edilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indonesia as the largest Muslim country has a very significant potential for waqf development. One aspect that can be massively developed is cash waqf which has a very large scope of benefits if it can be maximized. However, this potential has not been optimally maximized for various reasons. To maximize this potential, cash waqf must be managed properly, effectively, and transparently. The purpose of this study is to analyze and evaluate the management of cash waqf in the Ottoman period and Indonesia. The type of this study is qualitative research which try to explain the phenomenon based on the findings of the literature. To facilitate to analyze and evaluate the management of cash waqf in the Ottoman period and Indonesian, this study classifies cash waqf management into four categories, namely fundraising management, development management, utilization management, and reporting management. This study reveals that during the Ottoman era, cash waqf developed massively and provided enormous benefits for both improving the economy and the welfare of society. In Indonesia, the management of cash waqf is still classified as a new thing and is regulated in the 2004 Law Number 41 about waqf and is still very possible to be developed. In this study it found that the management of cash waqf in Indonesia also had a benefits on economic development and community welfare, but it was not maximized because the management of waqf assets was not flexible and varied compared to the management in the Ottoman period.