Atık kemik tozu ile zemin iyileştirme
Soil improvement with waste bone powder
- Tez No: 750805
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında atık kemikler, kemik tozu formuna getirilmiş ve elde edilen malzemenin zemin stabilitesine etkisi araştırılmıştır. Katkı malzemesinin etkinliği, Çukurova bölgesinde Çakıt nehrinden alınan nehir kumu numuneleri üzerinde değerlendirilmiştir. İlk aşamalarda zemin numunesinin özelliklerini tanımlamak için çalışmalar yapılmıştır. Sonrasında ise %3, 6, 9 ve 12 oranlarında kemik tozu katkısı ile deneylere devam edilmiştir. Sadece nehir kumu ve farklı oranlarda katkı içeriğine sahip nehir kumu numuneleri için standart proktor deneyleri gerçekleştirilmiş ve optimum su içerikleri elde edilmiştir. Yapılan kesme kutusu ve CBR deneylerinde de bu değerler kullanılmıştır. Ayrıca katkı malzemelerinin numunelere eklenme yöntemi konusunda karşılaştırma niteliğinde bir çalışma yapılmış ve değerleri sunulmuştur. Sonuç olarak kemik tozu katkısının numuneler üzerinde hem kayma mukavemeti hem de CBR değerlerine bakıldığında olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. Ayrıca kemik tozu, kimyasal yapısından kaynaklı olarak puzolanik özellik gösterecektir. Bunun neticesinde zaman içerisinde taşıma kapasitesinin daha da artacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, waste bones were brought into the form of bone powder and the effect of the obtained material on soil stability was investigated. The effectiveness of the additive was evaluated on river sand samples taken from Çakıt river in Çukurova region. In the first stages, studies were carried out to define the properties of the soil sample. Afterwards, the experiments were continued with the addition of bone powder at 3, 6, 9 and 12%. Standard proctor tests were carried out only for river sand and river sand samples with different additive contents and optimum water contents were obtained. These values were also used in the shear box and CBR experiments. In addition, a comparative study was conducted on the method of adding additives to the samples and their values were presented. As a result, it is seen that the bone powder additive has a positive effect on the samples when both shear strength and CBR values are examined. In addition, bone powder will show pozzolanic properties due to its chemical structure. As a result, it is estimated that the carrying capacity will increase over time.