Sağlık yapılarında mekan ile iyileşme arasındaki ilişki: Çocuk Kanser Hastanesi örneği
The relationship between space and healing in healthcare structures: The case of Pediatric Cancer Hospital
  1. Tez No: 750812
  2. Yazar: GÖKHAN KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN CEVRİYE BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Değişen zaman, bilim ve teknolojideki hızlı değişim sonucu insanın içinde bulunduğu çevre ile kurduğu ilişkinin doğası sorgulanmış ve günümüzde geleneksel sağlık yapılarının, insanın manevi ve psikolojik gereksinimlerini karşılayamadığı bilgisi toplumsal bellekte yer edinmiştir. Hastalığa ve hastanelere bakış açıları geçmişten günümüze değişim geçirmiştir. Hastane tasarımında strese neden olan öğeleri belirlemek ve iyileştirici bir ortamı neyin oluşturduğunu anlamak önemlidir. Bu anlamda sürdürülebilirlik, toplum, çalışanlar ve hasta sağlığı açısından önem arz etmektedir. Çocuklar fiziksel alanlarını çok hızlı ve ayrıntılı bir biçimde algılarlar ve mekânlara tepkileri yetişkinlerden çok daha doğrudan ve enerjik olabilir. Bu yüzden sağlık mekânları tasarlanırken bu araştırmada, güçlü görsel bağlantılar, doğal aydınlatma, yaratıcı alan planlaması, doğa temalı iç mekân ve peyzaj gibi başlıklar önem kazanır. Bu ölçütleri sağlayan günümüzde yapılmış çağdaş mimari hastane tasarımları incelenmiş olup, çocuk mekân algısı düşünülerek, hangi tasarım kararları alınması gerektiği incelenmiştir. Bu araştırmada sorunun tanımı, öncelikle çocukların bakış açısı üzerinden destekleyici bir pediatrik (çocuk sağlığı ile ilgili) ortamı neyin oluşturduğunun anlaşılıp anlaşılamayacağı, stres kaynağı olabilecek çevresel öğelerin çözümlenip çözümlenemeyeceği ile çocuklar ve aileleri için mimarinin iyileştirici özelliklerinin olup olmadığıdır. Bu konuda sürdürülebilir hastane tasarımından söz edilip edilemeyeceği ve çocuk kanser hastalarının bakımını iyileştirmek için mimari tasarım adımlarının ne olduğu da sorunun tanımı ve bunların irdelenmesi araştırmanın amacıdır. Bu ölçütler doğrultusunda bir hastane yapısı öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of changing times, rapid changes in science and technology, the nature of the relationship that people establish with their environment has been questioned and the knowledge that traditional health structures cannot meet the spiritual and psychological needs of people has taken a place in the social memory. Perspectives on disease and hospitals have changed from past to present. It is important to identify stressors in hospital design and understand what constitutes a healing environment. In this sense, sustainability is important for the health of the society, employees and patients. Children perceive their physical space very quickly and in detail, and their reactions to spaces can be much more direct and energetic than adults. Therefore, while designing health spaces, topics such as strong visual connections, natural lighting, creative space planning, nature-themed interior and landscape gain importance in this research. Contemporary architectural hospital designs made today, which meet these criteria, have been examined, and which design decisions should be taken considering the children's space perception. In this research, the definition of the problem is whether it can be understood what constitutes a supportive pediatric (child health-related) environment from the children's perspective, whether environmental elements that can be a source of stress can be resolved, and whether there are healing properties of architecture for children and their families. The purpose of the research is to define the problem and to examine whether it is possible to talk about sustainable hospital design in this regard and what are the architectural design steps to improve the care of pediatric cancer patients. In line with these criteria, a hospital structure was presented as a proposal.