Mali müşavirlerin bağımsız denetçilik mesleği üzerine algılarının tespit edilmesine yönelik bir araştırma: Tunceli-Erzincan örneği
A study on the perception of independent auditing profession and financial advisors by comparing independent audit and certification audit in terms of responsibility: The case of Tunceli-Erzincan
- Tez No: 750824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKİF YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada bağımsız denetim ile tasdik denetiminin sorumluluk açısından incelenerek karşılaştırılması konusu araştırılmıştır. Yapılan araştırma da ülkemizde denetim alanındaki iki önemli konu olan bağımsız denetim ve tasdik denetiminin sorumluluk açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamız bu yönüyle anlamlı ve önemlidir. Bu çalışmada bağımız denetim ile tasdik denetiminin uygulanmasında birçok farklılık bulunması meslek mensupları tarafından fark edilip edilmedikleri anlaşılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın amacı Tunceli ve Erzincan İllerindeki Mali Müşavirlerin Bağımsız Denetim ile Tasdik Denetimi arasındaki farklılığı belirleyen algıyı ölçmeye yönelik bir araştırma yapmaktır. Çalışma da öncelikle bu konudaki temel kavramlar olan işletme ve muhasebe, denetim, bağımsız denetim ve tasdik denetimi kavramları hakkında bilgi verilmiştir. Bağımsız denetim ve sorumluluk konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikle bağımsız denetim standartları hakkında bilgi verilmiştir. Bağımsız denetime tabi kuruluşlar ve bağımsız denetim yapmaya yetkili olanlar, bağımsız denetçinin yükümlülükleri ve sorumlulukları konusu açıklanmıştır. Çalışmada tasdik denetimi ve sorumluluk konusu ele alınmıştır. Yeminli Mali Müşavirlik Mesleği, konusu ve görevleri hakkında bilgi verilmiştir ve Yeminli Mali Müşavirlerin sorumlulukları anlatılmıştır. Yeminli Mali Müşavirlik Mesleği, konusu ve görevleri hakkında bilgi verilmiştir. Bağımsız denetim ve tasdik denetiminin sorumluluk açısından incelenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca sorunlar ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Mali Müşavirlerin, Bağımsız Denetçilik Mesleğine olan algılarını ölçmeye yönelik bir anket çalışması yapılmış ve araştırmanın sonuçları yorumlanmıştır. Bağımsız denetim ve tasdik denetiminin sorumluluklarının kanun, yönetmeliklerle kamu gözetim kurumunun belirlemiş olduğu denetim kalitesi yönünden karşılaştırılması yapılmıştır. Belirlenen farklılıklar ve benzerlikler ile bağımsız denetimin daha kaliteli yapılması yönünden öneri ve görüşler oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız Literatür taraması yöntemi ile incelenecek olup çoktan seçmeli anket yöntemi ile test edilip analiz edilecektir. Bu çalışmanın Muhasebe bilimine ve literatürüne katkı sunması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of comparing the independent audit and the certification audit in terms of responsibility has been investigated. In the research conducted, a comparison of independent audit and certification audit, which are two important issues in the field of auditing in our country, was made in terms of responsibility. Our study is meaningful and important in this respect. In this study, it is tried to understand whether there are many differences in the application of independent auditing and certification auditing, whether they are noticed by the members of the profession or not. The aim of our study is to conduct a research to measure the perception that determines the difference between Independent Audit and Certification Audit of Financial Advisors in Tunceli and Erzincan Provinces. In the study, firstly, information about the basic concepts of business and accounting, auditing, independent auditing and certification auditing are given. The subject of independent audit and responsibility has been tried to be explained. First of all, information about independent auditing standards was given. Institutions subject to independent audit and those authorized to conduct independent audits, the obligations and responsibilities of the independent auditor are explained. In the study, the issue of certification control and responsibility is discussed. Information about the Chartered Accountant Profession, its subject and duties, and the responsibilities of the Certified Public Accountants are explained. Information about the Chartered Accountant Profession, its subject and duties, and the responsibilities of the Certified Public Accountants are explained. The independent audit and certification audit were examined and compared in terms of responsibility. In addition, problems and solutions were tried to be developed. In the last part of the study, a survey was conducted to measure the perceptions of Financial Advisors on the Independent Auditing Profession and the results of the research were interpreted. The responsibilities of the independent audit and certification audit were compared with the laws and regulations in terms of the audit quality determined by the public oversight institution. With the determined differences and similarities, suggestions and opinions have been tried to be formed in terms of making the independent audit more quality. Our study will be examined by the literature search method and will be tested and analyzed with the multiple choice survey method. It is hoped that this study will contribute to the accounting science and literature.