Etkin vergilemede mali müşavirlik mesleğinin kurumsallaşmasının ve beğımsız denetimin etkisi: Diyarbakır ili örneği
Economic objective and economic approach to limiting property rights to the public benefit
  1. Tez No: 971473
  2. Yazar: AHMET ÜŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, etkin vergileme sürecinde mali müşavirlik mesleğinin kurumsallaşması ve bağımsız denetimin rolü üzerine odaklanmaktadır. Vergi yönetimi, günümüz ekonomik yapılarında, işletmelerin sürdürülebilirliği ve mali şeffaflığı için kritik bir öneme sahiptir. Vergi yükümlülüklerinin doğru şekilde yerine getirilmesi, yalnızca yasal yükümlülükleri yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda işletmelerin finansal sağlığını ve rekabet gücünü artırır. Mali müşavirlik mesleği, işletmelerin vergi yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamakla birlikte, stratejik bir danışmanlık rolü üstlenmektedir. Kurumsallaşma, mali müşavirlerin profesyonel standartlara dayalı hizmet sunmalarını, etik ilkeler doğrultusunda hareket etmelerini ve güncel vergi mevzuatlarına uygun çözümler üretmelerini mümkün kılar. Mali müşavirlik mesleğinin kurumsallaşması, işletmelerin uzun vadeli vergi planlaması yapmalarını ve vergi optimizasyonu sağlamalarını olanak sağlamaktadır. Bu süreç, yalnızca vergi beyannamesi hazırlamakla kalmayıp, işletmelere finansal strateji ve vergi danışmanlığı alanlarında da katkı sağlamaktadır. Bağımsız denetim, etkin vergilemenin sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Denetçiler, işletmelerin finansal tablolarını denetleyerek, vergi beyanlarının doğruluğunu kontrol eder ve şeffaflık sağlar. Bağımsız denetim, şirketlerin yasalara uygun hareket etmelerini ve doğru vergi beyannameleri sunmalarını temin eder. Vergi denetimi, aynı zamanda vergi kaçakçılığının önlenmesi ve mali şeffaflık ilkesinin güçlendirilmesi açısından hayati önem taşır. Bağımsız denetim süreci, vergi mükelleflerinin, vergi beyannamelerini doğru ve zamanında hazırlamalarını sağlayarak, vergi uyumunu artırır. Mali müşavirlik mesleği ve bağımsız denetim, etkin vergileme sürecinde birbirini tamamlayan önemli iki unsurdur. Mali müşavirler, işletmelerin vergi yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlarken, bağımsız denetçiler bu sürecin doğruluğunu ve güvenilirliğini teyit eder. Bu iki meslek, vergi sisteminin etkinliğini artırarak, devletin vergi gelirlerini maksimize etmeye yardımcı olur. Ayrıca, işletmelerin mali risklerini azaltmalarına ve vergisel uyumluluğu sağlamalarına katkı sağlar. Etkin vergileme, yalnızca vergi yasalarına uyum sağlamakla değil, aynı zamanda işletmelerin mali sürdürülebilirliğini sağlamakla ilgilidir. Mali müşavirlik mesleğinin kurumsallaşması ve bağımsız denetim süreçlerinin doğru şekilde işlemesi, vergi yükümlülüklerinin doğru hesaplanmasına ve raporlanmasına olanak tanır. Bu sayede, şirketler yasal sorumluluklarını yerine getirirken, vergi kaçakçılığının önlenmesi ve finansal şeffaflık sağlanmış olur. Ayrıca, etkin vergileme, devletin vergi gelirlerini artırırken, işletmelerin de ekonomik istikrarını güçlendirir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the institutionalization of the financial consultancy profession and the role of independent auditing in the effective taxation process. Tax management is of critical importance for the sustainability and financial transparency of businesses in today's economic structures. Correct fulfillment of tax obligations not only fulfills legal obligations, but also improves the financial health and competitiveness of businesses The financial consultancy profession not only ensures that businesses fulfill their tax obligations, but also plays a strategic consultancy role. Institutionalization enables financial advisors to provide services based on professional standards, to act in line with ethical principles and to produce solutions in accordance with current tax legislation. Institutionalization of the financial consultancy profession enables businesses to make long-term tax planning and achieve tax optimization. This process not only prepares tax returns but also contributes to businesses in the fields of financial strategy and tax consultancy. Independent audit plays a critical role in ensuring effective taxation. Auditors check the accuracy of tax declarations and ensure transparency by auditing the financial statements of businesses. Independent auditing ensures that companies comply with the law and submit accurate tax returns. Tax audit is also vital for preventing tax evasion and strengthening the principle of financial transparency. The independent audit process increases tax compliance by ensuring that taxpayers prepare their tax returns accurately and on time. The financial consultancy profession and independent auditing are two important elements that complement each other in the effective taxation process. While financial advisors ensure that businesses fulfill their tax obligations, independent auditors confirm the accuracy and reliability of this process. These two professions help maximize the state's tax revenues by increasing the efficiency of the tax system. It also helps businesses reduce their financial risks and ensure tax compliance. Effective taxation is not only about complying with tax laws, but also about ensuring the financial sustainability of businesses. The institutionalization of the financial consultancy profession and the correct functioning of independent audit processes enable the accurate calculation and reporting of tax liabilities. In this way, while companies fulfill their legal responsibilities, tax evasion is prevented and financial transparency is ensured. In addition, effective taxation increases the tax revenues of the state and strengthens the economic stability of businesses.