Faizsiz finans muhasebe standartlarının mali müşavirler üzerindeki algısının değerlendirilmesi: TRB 1 bölgesine yönelik bir araştırma
Perception of financial advisors below of i̇nterestfree finance accounting standards, TRB 1 an i̇nvestigation i̇nto linking
- Tez No: 750834
- Danışmanlar: DR. ZÜLKİF YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yakın zamanda özellikle İslam Hukukuna uygun yönetimlerin olduğu ülkelerde Faizsiz Finans Muhasebe işlemleri geliştirilmiştir. Bu standartlar uygulama aşamasında normal finans ve muhasebe sisteminin dışına çıkarak yeni bir uygulama sunmaktadır. Ancak bu yeni sistem uygulama aşamasında tüm ülkelerde uygulanması önerilen Uluslararası Muhasebe Standartları ile bazı yönleri ile ayrışmaktadır. Bu durum Uluslararası Muhasebe Standartları ile uyumlaştırma sürecinin başlamasına sebep olmuştur. Böylece Faizsiz Muhasebe Standartları geliştirilmiştir. Çalışmamız bu noktada önem kazanmaktadır. Çalışmamızın amacı; Faizsiz Muhasebe Standartları ile Uluslararası Muhasebe Standartlarının karşılaştırmasını yaparak Mali Müşavirlerin bu standartları tanıma noktasında algısını ölçmek ve çözüm önerileri getirmektir. Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları bu standartları uygulamakta daha fazla ön plana çıkmaktadır. Özellikle İslami Finansal Kuruluşlar Muhasebe ve Denetim Organizasyonu Kurumu (AAOIFI = Accounting and Auditing Organization of Islamic Financial Institutions) muhasebe standartları, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurumu'nun (IASB = International Accounting Standards Board) hem Faizsiz Bankacılık Standartları hem de Uluslararası Muhasebe Standartlarının uyumlaştırılması için çabalar sarf etmiştir. Çalışmamızda önceden hazırlanmış anket soruları ile İslami ilkelere uygun olarak hazırlanmış olan Faizsiz Finans Muhasebe Standartlarının TRB1 Bölgesinde (Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli) faaliyet gösteren S.M.M.M. ve Y.M.M.'lerin Faizsiz Finans Muhasebe Standartları üzerindeki algısını değerlendirip var olan bilgilerin korunması, güncel tutulabilmesi için eksiklerin tespitini yapıp bu eksiklerin giderilmesine katkı sağlayacak bilgilere ulaşmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın Muhasebe literatürüne, finans literatürüne ve muhasebe eğitimlerine katkı sunacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Interest-free Finance Accounting transactions have been developed recently, especially in countries where there are administrations in accordance with Islamic Law. These standards offer a new application by going beyond the normal finance and accounting system during the implementation phase. However, this new system differs in some aspects from the International Accounting Standards recommended to be implemented in all countries during the implementation phase. This situation has led to the start of the harmonization process with International Accounting Standards. Thus, Interest-Free Accounting Standards were developed. Our study gains importance at this point. The aim of our studyis to compare the Interest-Free Accounting Standards with the International Accounting Standards, to measure the perception of the Financial Advisors at the point of recognizing these standards and to offer solutions. Participation banks operating in Turkey are more prominent in applying these standards. In particular, tIslamic Financial Institutions Accounting and Auditing Organization (AAOIFI) and the International Accounting Standards Agency (IASB) has spent efforts to harmonize both Islamic Accounting Standards and International Accounting Standards. In our study, on the Interest-Free Finance Accounting Standards, it has been tried to reach the information that will contribute to the elimination of these deficiencies by determining the deficiencies in order to protect the existing information and keep it up-to-date.. It is hoped that this study will contribute to the accounting literature, finance literature and accounting education.