Investigation of the dynamic behaviour of micro particle reinforced adhesives in tension
Mikropartikül takviyeli yapıştırıcıların çekme doğrultusunda dinamik davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 750836
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda, epoksi bazlı yapıştırıcılar, havacılık ve otomotiv gibi birçok endüstride civata, perçin ve kaynak gibi geleneksel birleştirme tekniklerine seçenek olarak artan oranda kullanılmaktadır. Yapıştırıcılar, yüksek mukavemet-ağırlık oranı gibi kullanımını tercih edilir kılan birçok avantaja sahiptir, böylece genel yapının ağırlığını azaltmaya katkıda bulunur ve otomobillerin veya uçakların verimliliğini artırır. Yapıları güvenli kılmak için, yapıştırıcı ile birleştirilmiş yapısal parçaların statik ve darbe yüklerine dayanması gerekir. Bu nedenle yapıştırıcı ve yapışan malzemelerin statik ve yüksek şekil değiştirme oranlı mekanik davranışlarının tespiti gereklidir. Bazı çalışma şartları epoksi bazlı yapıştırıcıların seramik ve metal tozlar ile karıştırılarak elektriksel ve ısıl iletkenliklerinin ve yüksek darbe yüklerine dayanımlarının için mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi gerektirebilir. Statik ve sanki statik mekanik davranışlar kapsamlı bir şekilde incelenirken, normal ve güçlendirilmiş epoksi bazlı yapıştırıcıların darbe yükleri altındaki mekanik özellikleri sınırlı sayıda çalışmada ele alınmıştır. Bu çalışmada, 44, 100 ve 250 µm parçacık boyutlarında alüminyum tozları eklenerek güçlendirilen Araldite-2015 epoksi bazlı yapıştırıcının gerilme-şekil değiştirme değişimleri incelenmiştir. Bu tozların her bir boyutu 2, 6 ve %10 kütle oranlarında eklenmiştir. Çekme altında darbe testleri geleneksel Split-Hopkinson Basınç Çubuğu (SHPB) cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geleneksel SHPB'de bası darbe yükünü çekme yüküne dönüştürmek için bir aparat tasarlanmış ve test edilmiştir. Elde edilen yapıştırıcı dinamik özellikleri, parçacık takviyeli yapıştırıcının dinamik SEA modelinde kullanılmış ve benzetim sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, epoxy-based adhesives have been increasingly used as an alternative to conventional joining techniques, such as bolts, rivets, and welding, in many industrial areas, such as aerospace and automotive. Adhesives have many advantages, such as a high strength-weight ratio, so that they can contribute to reducing the overall weight of the structure and, as a result, achieve increasing structural efficiency of automobiles or aeroplanes. In order to provide structures in safe, structural parts joined by adhesives to withstand static and impact loads, a reliable design of adhesive joints requires knowledge of the quasi-static and high strain-rate mechanical behaviours of adhesives and adherends. Some service conditions may require improving the electrical, heat conductivities and dynamic strength of adhesives by mixing some ceramic or metal micro particles. Even though the mechanical characteristics of epoxy-based adhesives may be improved versus high-impact loads in this way, it is a research question which needs to be investigated. Their static and quasi-static mechanical behaviours have been extensively studied; however, the mechanical characteristics of neat and reinforced epoxy-based adhesives under impact loads have been studied limitedly. This study investigates the strain-rate dependency of stress-strain responses of Araldite-2015 epoxy-based adhesive reinforced by aluminium powders with particle sizes of 44, 100, and 250 µm, respectively. This dependency was also studied for the adhesives having aluminium powders at weight fractions of 2, 6 and 10%, respectively, for each particle size. The impact tension tests were performed using a conventional Split-Hopkinson Pressure Bar (SHPB) apparatus. A new apparatus was designed to convert a compressive impact load generated at a conventional SHPB test setup into an impact tension load. The measured dynamic characteristics of neat and aluminium micro particle reinforced adhesives were used in the explicit FEA model of the powder reinforced adhesives and compared with the experimental results.