Telerehabilitasyon ile pelvik taban kas eğitimi ve diyafragmatik solunum egzersizinin postür ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
Effects of pelvic floor muscle training and diaphragmatic breathing exercise via telerehabilitation on body posture and quality of life outcomes
  1. Tez No: 750864
  2. Yazar: TÜLAY ÜLKÜ SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlıklı kadınlarda telerehabilitasyon takipli pelvik taban kas eğitimi ile diyafragmatik solunum egzersizinin postür ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Otuz altı sağlıklı kadın katılımcı çalışma grubu ve kontrol grubu olmak üzere her grupta 18 kişi olacak şekilde randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği ile, pelvik taban disfonksiyonu Pelvik Taban Etki Anketi ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) ile ve postür analizi New York Postür Değerlendirme Skalası (NPDS) ile değerlendirildi. On iki hafta boyunca, haftada 3 gün telerehabilitasyon (TR) takipli pelvik taban kas kuvvetlendirme egzersizi ve diyafragmatik solunum egzersizi çalışma grubuna fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Kontrol grubuna uygulama yapılmadı ve normal yaşam tarzlarına aynı şekilde devam etmeleri istendi. On iki hafta sonunda tüm katılımcıların postür analizi ve yaşam kalitesi değerlendirmesi tekrar yapıldı. Bulgular: Grupların başlangıç klinik özellikleri benzerdi (p>0,05). Çalışma grubunda TR öncesi ve sonrası NPDS puanları (p=0,000) ve SF-36 alt kategorilerinden emosyonel rol güçlüğü (p=0,021), sosyal işlevsellik (p=0,022), ağrı (p=0,02) ve genel sağlık (p=0,02) puanlarının TR sonrası değişimi istatistiksel olarak anlamlıydı. Kontrol grubunda TR öncesi ve sonrası NPDS ve SF-36 puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Gruplar arası TR öncesi sonrası değişim analizinde NPDS (p=0,000), enerji/canlılık (p=0,009), sosyal işlevsellik (p=0,028), ağrı (p=0,008) ve genel sağlık (p=0,002) parametrelerinde gruplar arasında çalışma grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Sonuç: TR takipli pelvik taban kas eğitimi ve diyafragmatik solunum egzersizi sağlıklı kişilerde postürü, sosyal işlevselliği, canlılığı, genel sağlık ve ağrı durumunu geliştirmek için uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effects of pelvic floor muscle training and diaphragmatic breathing exercise via telerehabilitation on posture and quality of life in healthy women. Material and Methods: Thirty-six healthy female participants were randomized into two groups: the study group and the control group, with 18 individuals in each group. Demographic characteristics of the participants was obtained. Physical activity levels were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire, pelvic floor dysfunction with the Pelvic Floor Impact Questionnaire, quality of life with the 36- Item Short Form Survey (SF-36) and posture analysis with the New York Posture Rating Chart (NYPR). Pelvic floor muscle strengthening exercise and diaphragmatic breathing exercise with telerehabilitation (TR) follow-up for 12 weeks, 3 days a week were applied to the study group in the presence of a physiotherapist. The control group was not treated and they were asked not to make any changes in their lifestyle. Posture analysis and quality of life assessment of all participants were performed again at the end of 12 weeks. Results: The initial clinical features of the groups were similar (p>0.05). A statistically significant difference was found between the NYPR scores before and after TR in the study group (p=0.000). The changes in role limitations due to emotional health (p=0.021), social role functioning (p=0.022), bodily pain (p=0.02) and general health perceptions (p=0.02) scores from SF-36 sub-categories were statistically significant after TR. There was no statistically significant difference between NYPR and SF-36 scores before and after TR in the control group. In the analysis of change between groups before and after TR, a statistically significant difference was found between the groups in favor of the study group in the change in NYPR (p=0.000), vitality (p=0.009), social role functioning (p=0.028), bodily pain (p=0.008) and general health perceptions (p=0.002) parameters. Conclusion: Pelvic floor muscle training and diaphragmatic breathing exercise via telerehabilitation can be applied to improve posture and emotional role difficulties, social functionality, pain and general health status in healthy individuals.