Miyokard infarktüsü sonrası işe dönüş süresi ve etkileyen faktörlerin araştırılması
Return to work after myocardial infarction and investigation of the factors influencing it
- Tez No: 44673
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsünde Ocak 1988 ile Ocak 1995 yılları arasında AMİ tanısı ile yatırılıp tedavi edilen ve kardiyak rehabilitasyon programı uygulanarak taburcu olan 304 hasta tarama çalışmasına alınmış tır. Çalışmaya alınan olguların AMİ sonrası dönemde işe dönüş süreleri, yüzdeleri ve bunlara etki eden faktörler ile birlikte günlük yaşam aktiviteleri de incelenmiştir. Araştırmaya alınan hastaların risk faktörleri, post -Mİ akut ve kronik klinik takipleriyle ilgili bilgileri dosyalarından not edilmiştir. Her olguya önceden düzenlediğimiz anket formu poliklinik takip kontrollarına geldikleri günlerde sorgulanmıştır. Hastaların anket sonuçlarına bakıldığında yaşları ortalaması 55.2, boyları ortalaması 169.4 cm ve vücut ağırlıkları ortalaması 76.4 kg olduğu bulunmuştur. Yüzde değerleri incelendiğinde, hastalarımızdan ağır fiziksel aktiviteleri yapmayanların, diyet ve ilaç kullanımlarına özen gösterenlerin, sigarayı bırakanların, yürüyüş yapanların, yaşamlarında fazla değişiklik olmadığını ifade edenlerin ve sağlıklarından memnun olduğunu belir tenlerin yüksek oranlarda olduğu görülmüştür. Bunların aksine egzersiz yapanların, tatil yapanların ve yürüyüş haricinde spor yapanların düşük oranlarda olduğu gözlenmiştir.Anketimizdeki iş analizi sonuçları değerlendirildiğinde, çalışmaya alman olgulardan 209'unun AMİ öncesi bir meslekte çalışanları, 95 kişi ise çalışmayanları oluşturmuştur. MÎ öncesi çalışanların % 98.5'i post -Mİ dönemde işe döndükleri ve bunların % 99'unun tam gün çalıştıkları görülmüştür, işe dönemeyen % 1.5'i ise infarkîüs sebebiyle emekli oldukları saptanmıştır. Hastaların Mİ öncesi haftalık toplam çalışma saatleri ortalaması 53.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The purpose of this study was to determine the timing of return to work, number of returns and the quality of life in patients suffered a heard attack, undergone a cardiac rehabilitation program and to determine which factor(s), if any, influence these parameters. Data from 304 patients admitted to Institute Cradioiogy of University of Istanbul, with a diagnosis of myocardial infarction in Jan, 1988 through Jan, 1995 were pooled. Age, weight, height, previous employment, hours of working per week before and after the heart attack, timing of return to work, number of patients (pts) retired. Vehicles used by patients to reach the work and the time of resuming of physical activity were determined from the follow up charts and using questionnaire at the time of follow-up appointments. Mean age was 55.2, mean height 169.4 cm and mean weight 76.4 kg. 209 patients had a previous job and 95 patients were unemployed. 98.5% of employed patients (n = 206) returned to their previous job, 1.5% (n = 3) were retired after the attack. Mean working hours per week was 53±10 h.