Telerehabilitasyon tabanlı motor imgeleme eğitiminin multipl sklerozlu bireylerin yürüme ve denge performansları üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of telerehabilitation based motor imagery training on gait and balance performance of the persons with multiple sclerosis: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 494384
  2. Yazar: TURHAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS) hastalarında telerehabilitasyon tabanlı motor imgeleme eğitiminin başta yürüme ve denge olmak diğer fiziksel, kognitif ve psikososyal değişkenler üzerine etkisinin incelenmesiydi. Yöntem: Randomize kontrollü değerlendirici kör dizayndaki araştırmaya MS hastaları ve sağlıklı bireyler dâhil edildi. Hastalar, randomize olarak tedavi ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Hastaların fiziksel, kognitif ve psikososyal durumları kör değerlendiriciler tarafından değerlendirildi. Tedavi grubundaki hastalar, haftada iki kez olmak üzere sekiz hafta boyunca fizyoterapist tarafından bireysel olarak uygulanan telerehabilitasyon tabanlı motor imgeleme eğitim programına alındı. Kontrol grubundaki hastalara ek bir uygulama yapılmadı, rutin medikal tedavilerine devam edildi. Hastalar, izlem öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez değerlendirildi. Sağlıklı bireyler bir kez değerlendirildi. Bulgular: Tedavi grubundaki 20 ve kontrol grubundaki 15 hastaya ilk değerlendirmeler yapıldı. Toplam 33 hasta (tedavi=19, kontrol=14) sekiz haftalık izlemi tamamladı. Hasta grupları arasında demografik ve klinik özellikler bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.017). Hastaların fiziksel, kognitif ve psikososyal durumlarının sağlıklılara göre olumsuz yönde etkilenmiş olduğu saptandı (p0.05). Sonuç: Çalışmanın sonuçları, telerehabilitasyon tabanlı motor imgeleme eğitiminin, MS hastalarının yürüme ve denge performanslarını ve kognitif fonksiyonlarını iyileştirmede, yorgunluk, anksiyete ve depresyon düzeylerini azaltmada ve yaşam kalitelerini artırmada etkili bir yöntem olduğunu gösterdi. Bu yenilikçi yaklaşımın mevcut fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları arasına girmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of telerehabilitation based motor imagery training on walking, balance and other physical, cognitive and psychosocial variables in patients with multiple sclerosis (MS). Method: The assessor blind randomized controlled trial included patients with MS and healthy subjects. Patients were randomly divided into two groups as treatment and control groups. The physical, cognitive and psychosocial states of the patients were assessed by blind evaluators. Patients in the Treatment group were included in the telerehabilitation based motor imagery training program, which was administered by the physiotherapist individually for eight weeks, twice a week. There was no additional treatment in the control group, and routine medical treatment was continued. Patients were evaluated twice before and after the follow-up. Healthy individuals were evaluated once. Results: Baseline assessments were conducted on 20 patients in the treatment group and 15 patients in the control group. In total, 33 patients (treatment=19, control=14) completed the eight-week follow-up. There was no significant difference in the demographic and clinical characteristics between the patient groups (p>0.017). The physical, cognitive and psychosocial states of the patients were found to be adversely affected compared to healthy subjects (p0.05). Conclusion: The results of the study showed that telerehabilitation based motor imagery training is an effective method for improving walking and balance performance and cognitive functions, reducing fatigue, anxiety and depression levels and increasing quality of life in patients with MS. This innovative approach is considered to be included into the existing physiotherapy and rehabilitation practices.