Deneysel kolit modelinde transauricular vagal sinir stimülasyonunun ağrı yolaklarına etkisi
The effect of transauricular vagal nerve stimulating on pain pathways in experimental colitis model
- Tez No: 750870
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Crohn hastalığı (CD) ve ülseratif kolit (UC) da dahil olduğu inflamatuvar bağırsak hastalıkları (IBH), kronik tekrarlayan bağırsak iltihabı ile karakterizedir. Tedavisi için ilaçlar mevcut olmasına rağmen, CD ve UC tıbbi olarak tedavi edilemez. IBH'nin etyopatogenezi belirsizliğini korumakla birlikte, sitokinler ve immün sistem disfonksiyonu gibi proinflamatuvar mediatörlerin aşırı üretiminin IBH patolojisinde rol oynadığı düşünülmektedir. IBH için mevcut tedavi seçenekleri çok sınırlıdır. Bu nedenle IBH için yeni tedavilerin geliştirmesine halen ihtiyaç vardır. Vagal sinir stimülasyonu (VSS), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Gıda ve İlaç Dairesi tarafından epilepsi ve depresyon tedavisi olarak insanlar için onaylanmıştır. Son zamanlarda, VSS'nin hayvan bağırsak iltihabı modellerinde bir anti-inflamatuvar etki gösterdiği rapor edilmiştir. Hastalık sırasında gelişen inflamatuvar ağrı, ciddi bir sorunu teşkil etmektedir. inflamatuvar ağrıda asidoz ortamın en önemli faktör olduğu, inflamasyon yanıtında ise protona duyarlı iyon kanalları en önemli reseptörler oldukları gösterilmiştir. Bu çalışmada TNBS indüklenerek kolit modeli oluşturulan deney hayvan modelinde çift taraflı transkutanöz auricular vagus sinir stimülasyonu yapılarak; ağrı mekanizması araştırılmış ve tedavinin inflamatuvar ağrıya katkısı incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases, including Crohn's disease (CD) and ulcerative colitis (UC) (IBD) is characterized by chronic recurrent intestinal inflammation. Although drugs are available to treat However, CD and UC cannot be treated medically. The etiopathogenesis of IBH remains unclear. However, overdose of proinflammatory mediators such as cytokines and immune system dysfunction production is thought to play a role in the pathology of IBD. Current treatment options for IBD is very limited. Therefore, there is still a need to develop new treatments for IBD. vagal nerve stimulation (VSS) by the Food and Drug Administration in the United States for epilepsy and It is approved for humans as a treatment for depression. Recently, VSS's animal intestinal It has been reported to exert an anti-inflammatory effect in inflammation models. developing during illness Inflammatory pain poses a serious problem. Acidosis is the most important factor in inflammatory pain. In the inflammatory response, proton-sensitive ion channels are the most important receptors. have been shown. In this study, an experimental animal model of colitis was created by inducing TNBS. by performing bilateral transcutaneous auricular vagus nerve stimulation in the model; pain mechanism The aim of this study was to investigate the contribution of treatment to inflammatory pain.