Efficient multivariate-based ring signature schemes
Çok değişkenli tabanlı etkin halka imza şemaları
- Tez No: 750871
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CENK, DOÇ. DR. SEDAT AKLEYLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Halka imza şeması, açık anahtarlı kriptografide geniş bir kullanım alanına sahiptir. İmzalayanın kimliğini ifşa etmeden bir grup içinde bilgi sızdırma senaryosu bunlar içerisinden bir örnek olarak verilebilir. Öte yandan, kullanılan halka imza tekniklerinin çoğu, büyük ölçekli bir kuantum bilgisayarda Shor algoritmasına karşı savunmasız olduğu bilinen RSA ve ECDH gibi klasik kripto sistemlerine dayanmaktadır. Bu tezde, çok değişkenli imzalama algoritmaları olan GeMSS ve Gui algoritmalarına dayalı verimli ve kuantum dirençli halka imza şemaları önermekteyiz. GeMSS ve Gui, 2016 yılında NIST tarafından başlatılan Kuantum Sonrası Kriptografi Standardizasyon Projesi'nde yer almıştır. Projenin 1. turu sonrasında elenen Gui algoritmasının ardından 3. turuna GeMSS ile diğer çok değişken tabanlı imza algoritması Rainbow devam etmiştir. Önerilen GeMSS tabanlı halka imza şemamızı Rainbow tabanlı başka bir halka imza şemasıyla karşılaştırdığımızda, deneysel sonuçlar gösteriyor ki; gruptaki kullanıcı sayısı 50'ye yükseldikçe 300 kat daha hızlı imza doğrulama ve neredeyse 50 kat daha hızlı imza oluşturma süreleri elde etmekteyiz. Ayrıca, önerilen şema en az %20 daha küçük imza boyutu sağlamaktadır. Bu sayede, önerdiğimiz şemanın kullanılmak üzere daha etkili olduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ring signature scheme has a wide range of usage areas in public-key cryptography. One is leaking information within a group without exposing the signer's identity. The majority of the ring signature techniques in use, on the other hand, rely on classical crypto-systems such as RSA and ECDH, which are known to be vulnerable to Shor's algorithm on a large-scale quantum computer. In this thesis, we propose efficient quantum-resistant ring signature schemes based on GeMSS and Gui signature algorithms. Gui was a candidate in Round 1, and GeMSS was one of two multivariate-based signature algorithms along with Rainbow in Round 3 of the Post-Quantum Cryptography Standardization Project initiated by NIST in 2016. When we compare our proposed scheme with a Rainbow-based ring signature scheme, the experimental results show that we achieve 300 times faster signature verification and almost 50 times faster signature generation as the number of users in the group increases to 50. Moreover, the proposed scheme provides at least 20% smaller signature sizes. Therefore, our scheme is verified to be more effective to be used.