Urban design focus on urban renewal: A case study of Barbaros neighborhood in Atasehir
Kentsel yenileme odağında kentsel tasarım: Ataşehir Barbaros Mahallesi örneği
- Tez No: 750872
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kentsel yenileme eski kimliğini ve işlevini kaybeden fiziksel alanların, günümüz sosyal ve ekonomik gereksinimlerine çağdaş ve teknolojik yaklaşımlarla uyum sağlaması adına yapılan iyileştirme çabalarıdır. Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde, zaman içinde küreselleşme, gecekondulaşma, yoksulluk ve yoksunluk, deprem, çarpık kentleşme, kentsel hizmet eksiklikleri gibi sorunların görüldüğü kent alanları mutlaka bir yenileme ihtiyacı duymaktadır. Kentsel yenileme bilinenin aksine, sadece bir yapının yenilenmesi anlamına gelmemektedir. Başarılı bir kentsel yenileme projesi, yenilecek alanlara çözüm getirmesi amacıyla alanların fiziksel, sosyo-ekonomik ve yasal boyutlarının değerlendirilmesi ve yenileme yöntemlerinden mevcut alana uygun olanın uygulanmasıyla, sağlıklı, kaliteli ve yaşanabilir kentsel alanlar oluşturulmasında yararlanılan çok boyutlu süreçtir. Kentsel yenilemenin tasarım boyutu projeler için önem taşıyan boyutlardan birisidir. Yenileme, büyük ölçüde kentsel tasarım kapsamında ele alınması gereken bir eylemdir. Kentsel tasarım uygulama araçlarından biri olan kentsel tasarım rehberleri, kentlerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerinde büyük rol oynamaktadır. Dünyada etkin bir şekilde kullanılan rehberler, ülkemizde henüz yaygınlaşmamış, bunun sonucu olarak Türkiye kentlerinin çoğunda benzer ve özgünlüklerini kaybetmiş niteliksiz yapılaşmalar ortaya çıkmıştır. Ancak son yıllarda ilgili bakanlıkların yönlendirmeleriyle yerel yönetimlere kendi rehberlerini hazırlamaları konusunda teşvik edici çalışmaların yapılmakta olduğu bilinmektedir. Çalışma alanı olarak İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan, Ataşehir ilçesinde yer alan Barbaros mahallesinin gecekondu alanı incelenmiştir. Bu alanın çalışma alanı olarak seçilmesinin sebebi, yakın zamanda kentsel yenilemeye gireceğinin öngörülmesidir. Bu kapsamda Barbaros Mahallesinde uygulanması düşünülen kentsel yenileme projesine bir altlık oluşturmak adına belediye tarafından yapılmış kullanıcı anketi ve saha incelemelerinden yola çıkılarak çalışma alanının mevcut sosyo-ekonomik ve fiziksel durumu tespit edilmiştir. Alana dair belirlenen sorunlar, gözlemler ve anket çıktıları bir araya getirilerek alanda yapılması öngörülen uygulama adına öneriler sunulmuş ve tasarım rehberi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban renewal is an improvement effort to adapt physical areas that have lost their old identity and function to today's social and economic needs using contemporary and technological approaches. Urban areas where problems such as deindustrialization, globalization, slums, poverty and deprivation, earthquakes, unplanned urbanization, and lack of urban services are observed in developed or developing countries need renewal. Contrary to popular belief, urban renewal is not just about renewing a building. A successful urban renewal project is a multidimensional process designed to create healthy, high-quality, livable cities and urban areas by assessing the physical, socioeconomic, and legal dimensions of the areas and applying one or more of the urban renewal methods appropriate to the existing area to find solutions for the areas to be renewed over time. The design dimension of urban renewal is one of the essential dimensions for projects. Renewal is an action that should be addressed to a large extent in the context of urban design. Urban design guides, one of the tools to implement an urban design, play an important role in the healthy development of cities. The guides, which are effectively used worldwide, have not yet been implemented in Turkey, so similar and unqualified buildings have appeared in most Turkish cities. However, it is known that efforts have been made in recent years to encourage local governments to create their guides under the guidance of the relevant ministries. As the study area, the slum area of Barbaros neighborhood located in Ataşehir district, on the Anatolian side of Istanbul, was examined. The reason why this area was selected as the study area is that it is foreseen that it will undergo urban renewal soon. In this context, the study area's current socio-economic and physical condition has been determined based on the field investigations and user surveys made by the municipality to form a base for the urban renewal project planned to be implemented in the Barbaros neighborhood. The problems, observations, and survey results identified in the area were compiled, proposals for application were presented, and a design guide was prepared.