İngilizce öğretmen adaylarının öğretme motivasyonu, akademik motivasyonu ve motivasyonel çalışma koşulları
An analysis of pre-service teachers' teaching motivation, academic motivation and motivational working conditions
  1. Tez No: 750883
  2. Yazar: PERİHAN CEYDA ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde İngilizce'nin birçok farklı alanda en sık kullanılan dil olmasıyla beraber, tüm ülkelerde eğitim kuruluşları geleceğin profesyonelleri olan öğrencilerin İngilizce öğrenmesi konusunda hummalı çalışmalarda bulunmuştur. Türkiye'de de buna dair girişimler bulunmaktadır, ancak EF English Proficiency Index ve 2019-2023 MEB Stratejik Planı gibi kaynakların gösterdiği üzere, Türkiye'de İngilizce seviyesi hala düşüktür. Öğretmenlerimize, bu konudaki gelişimi devamlı tutmak üzere büyük bir görev düşmektedir. Eğitim fakülteleri öğretmenleri geleceğe hazırlarken bu sorumluluğu taşımaktadır. Bu tezin amacı, İngilizce aday öğretmenlerinin öğretme ve akademik motivasyonu ve motivasyonel çalışma koşullarına dair değerlendirmelerini belirlemek ve bu değişkenlerin arasındaki bağlantıları inceleyerek, programlara kuramsal açıdan bir bakış açısı sunmak ve önerilerde bulunmaktır. Sıralı açıklayıcı karma yöntemle yürütülen araştırmada Deci ve Ryan'ın (2017) Öz Belirleme Kuramı rehber alınmıştır. Araştırmanın nicel basamağında Türkiye'nin batısındaki 367 İngilizce Öğretmenliği öğrencisi örneklem olarak alınmış ve Öğretme Motivasyonu Ölçeği, Akademik Motivasyon Ölçeği ve Motivasyonel Çalışma Koşulları Ölçeği ile veri toplanmıştır. Araştırmanın nitel basamağında ise maksimum çeşitleme örneklemiyle seçilen 9 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar öğrencilerin içsel öğretme motivasyonunun ve dışsal akademik motivasyonunun diğer motivasyon türlerine göre daha yüksek; motivasyonel çalışma koşullarının her birinin motivasyon türleriyle anlamlı ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Nitel analizlerde öğretme motivasyonu, akademik motivasyon ve motivasyonel çalışma koşulları temaları elde edilmiştir. Öğretmen adaylarının öğretme ve akademik motivasyonlarında içsel, dışsal, içselleştirilmiş ve amotivasyon durumları ve bunların nedenlerine ilişkin bulgular sunulmuştur. Motivasyonel çalışma koşulları alt temasında ise yeterlik, özerklik ve ilişkili olma durumları incelenerek bunları etkileyen etmenler ele alınmıştır. Sonuç olarak öğrenme öğretme süreçlerinde öğretmen adaylarının yeterlik, özerklik ve ilişkili olma ihtiyaçları desteklendiğinde içsel motivasyonlarının da arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Since English is the most frequently used language in today's world, educational institutions have been working diligently to teach English to students who are future professionals. There are initiatives in this regard in Turkey but the level of English still has not reached a desired level, as evidenced by sources such as the EF English Proficiency Index and the 2019-2023 Strategic Plan of Ministry of National Education. Teachers have a great duty to keep the development ongoing on this subject. Education faculties bear this responsibility as they prepare teachers for our future. The aim of this thesis is to analyze the evaluations of pre-service English teachers' teaching and academic motivation and motivational working conditions to present a theoretical perspective on the programs and make suggestions. In the research conducted with the mixed method, Deci and Ryan's Self-Determination Theory was adopted as a theoretical guide. In the quantitative stage of the research, the sample was chosen English Language Teaching students in the west of Turkey. Data was collected with Teaching Motivation Scale, Academic Motivation Scale and Motivational Working Conditions Scale. In the qualitative stage of the research, semi-structured interviews were conducted with nine participants selected with the maximum variation sampling method. The results of the study showed that students' intrinsic teaching motivation and extrinsic academic motivation were higher and each of the motivational working conditions had a significant relationship with the types of motivation. In the qualitative analysis, the categories of teaching motivation, academic motivation and motivational working conditions were obtained. Findings on the internal, external, internalized and amotivation of pre-service teachers in both teaching and academic motivation and their reasons are presented. In the category of motivational working conditions, competence, autonomy and relatedness were examined and the factors affecting them were discussed. As a result, when the competence, autonomy and relatedness needs of pre-service teachers are supported in the learning-teaching processes, their intrinsic motivation also increases.