A proposal of an instructional design model for gamified learning environments: GELD model
Oyunlaştırılmış öğrenme ortamları için bir öğretim tasarımı model önerisi: GELD modeli
- Tez No: 616561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKNUR KAPLAN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma oyunlaştırılmış harmanlanmış öğrenme ortamı için bir öğretim tasarımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada geliştirilen oyunlaştırılmış modelin bir harmanlanmış öğrenme ortamının tasarımında yön gösterici olması ümit edilmektedir. Çalışma geleneksel öğretim yöntemleriyle bilgisayar çağının olası kıldığı yöntemleri harmanlayarak öğrencilerin güdülerinin ciddi bir şekilde arttırılacağı görüşünden yola çıkmaktadır. Teknolojik gelişmeler 20. Yüzyılın son on yılından itibaren öğrenme konusunda geleneksel eğitimin yüz yüze yöntemlerinin karşılayamayacağı yeni ereksinmeler yaratmıştır. Oyunlaştırılmış öğrenme ortamı için bir model ileri süren bu çalışma, geleneksel eğitim ortamlarında, mevcut öğrencilerin motivasyon ve bağlanma problemlerini çözmeyi amaçlamaktadır. . Çalışmada yüzyüze öğrenme metoduna bir arayüz entegre edilmiştir. Bu arayüzde öğrenciler içerikleri okuyabilir, meydan okumaları çözebilir, rozetler kazanabilir, diğerleriyle ve öğretmen ile iletişim kurabilir, puanlarını, lider tahtalarını ve kendileri için yapılan duyuruları görebilirler. Bu temelden hareket eden biçimlendirici nitelikli bu çalışmanın temel amacı öğrencilerin öğrenme güdülerini arttırmak için özel olarak yapılandırılmış bir öğrenme ortamında kullanılabilecek bir model geliştirmektir. Bunun için oyunlaştırma unsuru özel bir alan çalışması olarak seçilen bir ders ile bütünleştirilmiştir. Bu çalışma gerçek bir yaşam durumunda yaratılan deneye dayalı verilere dayanmaktadır. İleri sürülen bu modelin geliştirilmesinde bu çalışma 2014-15 akademik yılı boyunca oyunlaştırılarak farklılaştırılmış bir öğrenme ortamını değerlendirmiştir. Bu değerlendirmede sınıf içinde gözlemler, görüşmeler ve yazılı dokümanlar aracılığıyla toplanan veriler kullanılarak yapılmıştır. Katılımcılar Türkiye'deki bir üniversitedeki Okul Öncesi Eğitimi ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerindeki öğretmen adaylarıdır. Gözlemler ve dokümanlar 118 gönüllü katılımcıyla yapılmıştır ve dört parça halinde yapılan görüşmeler de 42 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, oyunlaştırılmış bir öğrenme ortamının özelliklerinin ve bu ortamdaki ögelerin birleşerek GELD modelini oluşturduklarını ve bu modeldeki öge ve kategorileri ayıran çizgilerin bulanık olduğunu ve öge ve kategorielerin içiçe geçmiş olduğunu göstermektedir. Sonuçlara bağlı olarak, bir öğrenme ortamını oyunlaştırırken rehber olarak alınabilecek temel prensipler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to develop an instructional design model for gamified learning environments. It is hoped that the model developed in this study could be used as a guide in designing a gamified instructional environment. The main contention of the study is that combining the methods of the traditional teaching with the methods made possible by the computer age would open up new possibilities to enhance the motivations of learners. Technological changes since the last decade of the 20th century has generated new learning needs that the traditional face-to face education is not capable of meeting. By proposing a model for gamified learning environments this study aims to solve the motivation and engagement problems of the current learners in traditional learning settings. In the study, a face-to face method with the integration of an interface in which learners can read the content, solve the challenges, earn badges, communicate with each and the instructor, and see their points, leaderboards, announcement for them has been utilised. Moving from these premises this formative research study attempts to develop a model that could be used in a learning environment with the main aim of enhancing student motivation through the gamification of courses. In the course used as a case study gamification was integrated into it as an essential element. Thus the study has used empirical material generated in a real life situation. In the production of this model the study evaluated a gamified learning environment throughout the 2014-15 academic year by means of collecting data based on observations, interviews and documents. The participants were pre-service teachers from the Departments of Early Childhood Education and Foreign Language Education in a university in Turkey. Observations and document collections were made with the total of 118 volunteers and four sets of interviews were conducted with 42 volunteer participants. The results showed that the characteristics of a gamified learning environment and the elements of this environment together formed the GELD model in which the lines between the elements and the categories were fuzzy and these elements and the categories were intertwined. On the basis of these results, some main principles were produced in order to provide guidance for the gamification of a learning environment.