Paleoclimate reconstruction from varved sediments in Köyceğiz Lake, Southwest Anatolia
Köyceğiz Gölü'ndeki (Güneybatı Anadolu) varvlı sedimanlardan paleoiklim çalışması
  1. Tez No: 750888
  2. Yazar: ÖZLEM KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyanın ikliminin geçmişte nasıl değiştiğini anlamak, mevcut iklim değişikliğini anlamak ve gelecekteki iklimi tahmin etmek için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, yüksek çözünürlüklü paleoiklim arşivleri iklimin zaman içinde nasıl değiştiğini araçsal kayıtların çok ötesinde anlamaya olanak verir. Pek çok paleoiklim arşivi arasında, yıllık olarak lamine edilmiş gölsel çökeltiler“varv”, mükemmel kronolojik zaman kontrolünün yanı sıra, yüksek çözünürlüklü iklim vekilleri elde etme imkânı sağlar. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin güneybatısındaki Köyceğiz Gölü'nün çökellerinden yüksek çözünürlüklü paleosıcaklık kayıtları elde etmektir. 124.95 cm uzunluğundaki gravite karotu boyunca, 0.2 mm çözünürlükte ITRAX mikro-XRF taraması yapıldı. Ca/Ti oranı profili boyunca ve görsel incelemeler ışığında varv sayımı, toplam 609 yıllık tortul kayıtla sonuçlanır. Yaz mevsiminde biriken sarımsı karbonatlı laminaların sadece ITRAX verileri kullanılarak Br, Cl ve Zr elementlerinin klastik elementlere (CA; Si, S, K, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni ve Rb) oranının Muğla, Köyceğiz ve Dalaman meteoroloji istasyonlarında ölçülen yaz (JJAS) sıcaklıkları ile yüksek korelasyona sahip olduğunu gösterdi. Buna göre Köyceğiz çökellerinden elde edilen AVE[Br-Cl-Zr] / CA profili, Küresel Ortalama Sıcaklık Değişimi (GATC) yeniden yapılandırma eğrisi (R2 = 0.67) ile önemli bir korelasyona sahiptir. Nicel bir paleosıcaklık rekonstrüksiyonu elde etmek için, ITRAX mikro-XRF ve meteorolojik veriler arasındaki regresyon denklemini tahmin etmek için çoklu doğrusal regresyon uygulandı. Son Küresel Isınmayı başarılı bir şekilde gösteren elde edilen paleosıcaklık rekonstrüksiyonu (REC), aynı zamanda GATC ile önemli bir korelasyon gösterir (R2 = 0.63). GATC' ye kıyasla hem AVE[Br-Cl-Zr] / CA hem de REC kullanılarak, iki nispeten daha sıcak (yaklaşık 1890-1860 CE ve 1630-1600 CE) ve bir nispeten daha soğuk (yaklaşık 1770-1800 CE) dönem Köyceğiz varv çökellerine dayalı paleosıcaklık kayıtlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding how the Earth's climate has changed in the past is vital to understand the current climate change and forecast the climate in the future. Thus, high resolution paleoclimate archives provide insight into the idea of how climate has changed over time far beyond instrumental records. Among many paleoclimate archives, annually laminated lake sediments“varves”provide the possibility to obtain highly resolved climate proxies as well as excellent chronological time control. The aim of this study is to obtain high resolution paleotemperature records from varved sediments of Köyceğiz Lake in southwest Turkey. Along a 124.95 cm-long gravity core, ITRAX micro-XRF core scanning was performed at a resolution of 0.2 mm. Varve counting in the light of visual inspections together with peaks along Ca/Ti ratio profile results in total of 609 years-long sedimentary record. By using only the ITRAX data at yellowish carbonaceous laminae, which are deposited in summer season, it was found that the ratios of Br, Cl and Zr to clastic elements (CA; Si, S, K, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Ni and Rb) have high correlation with the summer (JJAS) temperatures measured at Muğla, Köyceğiz and Dalaman meteorological stations. Accordingly, the AVE[Br-Cl-Zr] / CA profile obtained from Köyceğiz sediments has strong correlation with the Global Average Temperature Change (GATC) reconstruction curve (R2 = 0.67). In order to achieve a quantitative paleotemperature reconstruction, multiple linear regression was applied to estimate regression equation between ITRAX micro-XRF and meteorological data. The obtained paleotemperature reconstruction (REC), which successfully illustrates the recent Global Warming, also achieves a strong correlation with the GATC (R2 = 0.63). By using both AVE[Br-Cl-Zr] / CA and REC, compared to the GATC, two relatively warmer (ca. 1890-1860 CE and 1630-1600 CE) and one relatively colder (ca. 1770-1800 CE) periods were detected in Köyceğiz varve-based paleotemperature record.