Diz osteoartriti olan hastalarda telerehabilitasyon tabanlı egzersiz ve eğitim kombinasyonunun ağrı, fonksiyon, denge, propriyosepsiyon ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of telerehabilitation-based exercise and training combination on pain, function, balance, proprioception and quality of life in patients with KNEE osteoarthritis
- Tez No: 750887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAKIRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Diz osteoartritli (OA) hastalarda telerehabilitasyon tabanlı egzersiz ve eğitim programının etkinliği ile standart egzersiz ve eğitim programının etkinliğinin ağrı, fonksiyonellik, kas kuvveti, propriyosepsiyon, yaşam kalitesi, memnuniyet ve kullanılabilirlik üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Tek kör randomize kontrollü araştırma 01.12.2021-30.04.2022 tarihleri arasında, kriterleri karşılayan 57 diz OA'lı katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılar telerehabilitasyon grubu (n=29) ve standart rehabilitasyon grubu (n=28) olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Standart rehabilitasyon grubuna bir form üzerinde yer alan ev egzersizleri ve eğitim bilgileri sunulmuştur. Telerehabilitasyon grubuna ise aynı egzersiz ve eğitim bilgileri video tabanlı yöntemler ile online olarak sunulmuştur. Her iki grup tedavi öncesi ve 8 haftalık tedavi sonrası değerlendirilmiştir. Kullanılan değerlendirme yöntemleri arasında Görsel Analog Skalası (GAS), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), Hand Held Dinamometre (HHD) ile kas kuvveti testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Beş Tekrarlı Otur Kalk Testi (5TOKT), Üç Metre Geri Yürüme Testi (3MGYT), Modifiye Dört Kare Adım Testi (mDKAT), Baseline Bubble İnklinometre ile propriyosepsiyon testi, EQ-5D-5L Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği, Teletıp Memnuniyet Anketi (TMA), Telesağlık Kullanılabilirlik Anketi (TKA) yer almaktadır. Veri analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde sayı, yüzdelik, ortalama± standart sapma, ortanca hesaplamaları, One-Sample Kolmogorow-Smirnow Testi, Bağımsız Örneklem t Testi Mann-Whitney U testi, ki-kare analizi, Eşleştirilmiş t Testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the present study was to demonstrate the effect of case management-based telerehabilitation and education on pain, function, performance, strength, proprioception and psychosocial parameters in patients with knee osteoarthritis (OA). Methods: A single-blind randomized controlled trial was completed between 01.12.2021 and 30.04.2022 with 57 participants with knee OA who met the inclusion criteria. Participants were randomized into two groups, the telerehabilitation group (n=29) and the standard rehabilitation group (n=28). Home exercises and education information on a form were presented to the standard rehabilitation group. The same exercise and education information was presented to the telerehabilitation group online with video-based methods. Both groups were evaluated before treatment and after 8 weeks of treatment. Among the evaluation methods used, Visual Analogue Scale (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Hand Held Dynamometer (HHD) muscle strength test, Timed Up and Go Test (TUG), Five Times Sit to Stand Test (5TSTS), 3-Meter Backward Walk Test (3MBWT), Modified Four-Square Step Test (mFSST), Proprioception test with Baseline Bubble Inclinometer, EQ-5D-5L General Quality of Life Scale, Telemedicine Satisfaction Questionnaire (TSQ) and Telehealth Usability Questionnaire (TUQ). SPSS 25.0 package program was used in data analysis. Number, percentile, mean±standard deviation, median calculations, One-Sample Kolmogorow-Smirnow Test, Independent Sample t Test, Mann-Whitney U test, chi-square analysis, Paired t Test and Wilcoxon signed rank test were used in the analyzes. Statistical significance was evaluated at the p0.05).