Grafen oksit esaslı hibrit materyaller ve vanadil komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of graphene oxide based hybrid materials and their vanadyl complexes
- Tez No: 750889
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, grafenin Hummer's metoduyla oksidasyonu yapılarak grafen oksit (GO) elde edilmiştir. GO'in oksidasyon sonucu elde edilmesi sırasında en zor aşama, ürünün (GO) saflaştırma ve kurutulması basamaklarında yaşanmıştır. GO'in saflaştırılması için bol su ile yıkama işlemleri yapılmış fakat kurutulma aşamasında uzun süreyle beklenilmiştir. GO kurutulduktan sonra karakterizasyon işlemlerinde taramalı elektron mikroskopu (SEM), FTIR ve UV-vis yöntemleri kullanılmıştır. GO'in termal kararlılığı termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel termal analiz (DTA) teknikleriyle incelenmiştir. GO'ten hibrit bileşikler (BT01 ve BT02) hazırlamak için 3- ve 4-amino benzoik asitler kullanılmıştır. Hibrit bileşiklerin metal oksit katkılı malzemelerini hazırlamak için vanadil sülfat kullanılmıştır. Hibrit ve metal oksit katkılı malzemelerin karakterizasyonunda da benzer metotlar kullanılmıştır. Malzemelerin termal kararlılıkları incelendiğinde metal katkılı malzemelerin en yüksek kararlılığa sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, graphene oxide (GO) was obtained by oxidation of graphene by Hummer's method. During the oxidation process of GO, the most difficult stage was experienced in the purification and drying of the product (GO). For the purification of GO, washing processes with plenty of water were carried out, but it was waited for a long time during the drying phase. After drying GO, scanning electron microscope (SEM), FTIR and UV-vis methods were used in the characterization processes. The thermal stability of GO was investigated by thermogravimetric analysis (TGA) and differential thermal analysis (DTA) techniques. 3- and 4-amino benzoic acids were used to prepare hybrid compounds (BT01 and BT02) from GO. Vanadyl sulphate was used to prepare metal oxide doped materials of hybrid compounds. Similar methods have been used for the characterization of hybrid and metal oxide doped materials. When the thermal stability of the materials was examined, it was determined that the metal doped materials had the highest stability.