Pseudomonas fluorescens uygulaması sonucu nadas toprağındaki fosfor, potasyum ve organik madde değişiminin belirlenmesi
Determination of phosphorus, potassium and organic matter change in fallow soil as a result of application of Pseudomonas fluorescens
- Tez No: 750930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Pseudomonas fluorescens'ın Haziran ve Temmuz ayında nadas toprağına aşılanması sonucu Nisan ayına kadar toprakta neden olduğu fosfor (P), potasyum (K), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca) ve organik madde miktarındaki değişimler araştırılmıştır. Yapılan çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada Haziran ayından Ekim ayına kadar olan süreçte Pseudomonas fluorescens'ın nadas toprağında oluşturduğu değişimler incelenmiştir. İkinci aşamada ise nadas zamanı toprağa uygulanmış olan Pseudomonas fluorescens'ın diammonyum sülfat atımı ve arpa bitkisi ekimi sonrasında Nisan ayına kadar geçen süreçte nadas toprağında yol açtığı değişimler kimyasal analizlerle tespit edilmiştir. Deney sonucuna göre Pseudomonas fluorescens'ın nadas toprağına uygulama zamanı ve miktarına göre toprakta olumlu değişimler yapabildiği gözlemlenmiştir. Buna karşın Pseudomonas fluorescens'ın gerçekleşen metabolik faaliyetleri, üreme faaliyetleri ve antagonizmi sebebiyle topraktaki madde değişimini olumsuz yönde etkileyebildiği de saptanmıştır. Bu durum bitki gelişimini teşvik eden kökbakterilerinin (PGPR) uygulama zamanı ve miktarına göre toprakta ve bitkide farklı sonuçlar ortaya çıkarabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the amount of phosphorus (P), potassium (K), magnesium (Mg), calcium (Ca) and organic matter caused by Pseudomonas fluorescens inoculation into fallow soil in June and July until April were investigated. The study was carried out in two stages. In the first stage, the changes in the fallow soil of Pseudomonas fluorescens from June to October were examined. In the second stage, the changes caused by Pseudomonas fluorescens, which was applied to the soil during the fallow period, in the fallow soil after diammonium sulfate removal and barley planting until April were determined by chemical analysis. According to the results of the experiment, it was observed that Pseudomonas fluorescens can make positive changes in the soil according to the time and amount of application to the fallow soil. On the other hand, it has also been determined that Pseudomonas fluorescens can adversely affect the substance exchange in the soil due to its metabolic activities, reproductive activities and antagonism. This showed that plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) can lead to different results in soil and plant depending on the application time and quantity.