Okulun bürokratik yapısı ile okul müdürüne güven arasındaki ilişki
The relationship between the bureaucratic structure of the school and trust in the school principal
- Tez No: 750929
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma ile öncelikle öğretmenlerin görev yaptıkları okulun bürokratik yapısının niteliği ile okul müdürüne güven düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin görev yaptıkları okulun bürokratik yapısının niteliği ile okul müdürüne güven düzeylerinin cinsiyet, branş, mesleki kıdem, tayin isteme durumu ve istihdam türü değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada son olarak öğretmenlerin görev yaptıkları okulların bürokratik yapısının niteliği ile okul müdürüne güven düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma modelinin benimsendiği bu araştırmada; betimsel, nedensel karşılaştırılmalı ve ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa İli merkez ilçelerinde, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, devlet okullarında çalışan 13.581 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise evrenden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 1011 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Okul Yapısının Etkililiği Ölçeği”ve“Çok Amaçlı T Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin okullarının bürokratik yapısının niteliği ve okul müdürüne güven düzeylerine ilişkin algılarının cinsiyet ve branş değişkenine göre anlamlı bir farlılık göstermediği, istihdam türü, tayin isteme durumu ve kıdem değişkenlerine göre ise anlamlı bir farlılığın ortaya çıktığı bulunmuştur. Araştırmada ayrıca kolaylaştırıcı bürokrasi ile müdüre güven arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, engelleyici bürokrasi ile müdüre güven arasında ise negatif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the teachers' perception of the quality of the bureaucratic structure of the school and their level of trust in the school principal. And also, it was aimed to investigate whether the quality of the bureaucratic structure of the school and their level of trust in the school principal differ significantly according to the variables of gender, branch, professional seniority, request for appointment and type of employment. Finally, it was aimed to examine the relationship between the quality of the bureaucratic structure of the school and the level of trust in the school principal. In this quantitative research, all three of the descriptive, causal-comparative and relational designs were used. The population of the research consists of 13,581 teachers working in public schools in the central districts of Şanlıurfa in the 2021-2022 academic year. The sample of the research consists of 1011 teachers selected from the population by stratified sampling method. The data of the study were collected using the Enabling School Structure Scale and Omnibus Trust scale. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics, t-test for independent groups, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were performed. As a result of the analyzes, it was found that the teachers' perceptions of the quality of the bureaucratic structure and trust in the school principal did not show a significant difference according to the gender and branch variable. However, a significant difference was obtained according to the employment type, status of requesting appointment and professional seniority variables. Finally, a positive and high significant relationship was found between enabling bureaucracy and trust in the principal, and a negative and high significant relationship between coercive bureaucracy and trust in the principal.