Birinci basamak sağlık merkezlerine başvuran hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı ve öz-bakım yönetimi ilişkisi
The relationship of HEALTH literacy and self-care management in hypertension patients applicable to primary health centers
  1. Tez No: 750941
  2. Yazar: KÜBRA ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma; birinci basamak sağlık merkezlerine başvuran hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı ile öz-bakım yönetimi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Mayıs-Ekim 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi aile hekimliği polikliniği ve bu hastaneye bağlı eğitim aile sağlığı merkezine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 210 hipertansiyon hastası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Tanılama Formu, Kronik Hastalık Öz-bakım Yönetimi Ölçeği (SCMP-G) ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik programı kullanılmıştır. Bulgular: Örneklemin ortalama yaşı 53,80±8,41 yıldır. Hastaların %70'i kadın, %90'ı evli, %55,2'si ilköğretim mezunudur. Hastaların SCMP-G Ölçeği toplam puan ortalaması 114,71±14,71, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği toplam puan ortalaması ise 92,48±20,69 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research in hypertension patients who have applied to primary health care centers, the relationship between health literacy and self-care management has been established with the descriptive type. Materials and Methods: An example of the research was created by a university hospital family medicine clinic between may and October 2021 and 210 hypertension patients who applied to the family health center and met the criteria for inclusion in the study. The data of the study is collected using the Patient Diagnostic Form, the Kronic disease Self-Care Management Scale (SCMP-G) and the Health Literacy Scale. SPSS 22.0 (statistical Package for Social Science) statistical program is used for statistical analysis. Results: The average age of the sample is 53.80 ± 8.41 years. 70% of patients are women, 90% are married, 55.2% are primary education graduates. The total score average of the SCMP-G Scale of patients is 114.71±14.71 and the total score average of Health Literacy Scale is 92,48±20,69.