COVİD-19 şüphesi ile acil servise başvuran hastalarda anksiyete ve ölüm kaygısı
Anxiety and DEATH anxiety in patients admitted to the emergency department with the suspicion of COVID-19
- Tez No: 750940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın amacı COVID-19 şüphesi ile acil servise başvuran hastalardaki anksiyete ve ölüm kaygısının değerlendirilmesidir. Araştırma 25 Ocak- 25 Nisan 2022 tarihleri arasında Safranbolu ilçe Devlet Hastanesi Acil Servis birimine COVID 19 şüphesi ile başvuran ve acil hekimi tarafından PCR testi istenen 350 hasta ile yapıldı. Araştırmanın verileri Katılımcı Bilgi Formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) ve Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği (TÖKÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans analizi, Ki-Kare, Fisher's Exact test, Spearman's Korelasyon katsayısı ile Lojistik Regresyon analizi kullanıldı. Hastaların KAÖ toplam puan ortamalası 0,90±2,23, TÖKÖ toplam puan ortalaması ise 7,72±3,22 olarak, düşük düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive and cross-sectional study is to evaluate the anxiety of patients admitting to the emergency department with the suspicion of COVID-19. The study was conducted with 350 patients who applied to the Safranbolu State Hospital Emergency Service between 25 January 2022 and 25 April 2022 with the suspicion of COVID 19, and were asked for PCR test by their emergency doctor. The data of the study were collected via the Participant Information Form, the Coronavirus Anxiety Scale (CAS), and the Templer Death Anxiety Scale (TÖKÖ). Descriptive statistical methods, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis analysis of variance, Chi-Square, Fisher's Exact test, Spearman's Correlation coefficient and Logistic Regression analysis were used to evaluate the data. The mean total score of CAI of the patients was 0.90±2.23, and the mean total score of TOS was 7.72±3.22, which was low.