Nesli tükenme tehlikesinde olan kelaynak (geronticus eremita)'larda cinsiyet tayininin sekans analizi ile optimizasyonu
Optimization of gender determination by sequence analysis in endangered bald ibis (geronticus eremita)
- Tez No: 750947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN YİĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
.Bazı kuş türlerinde cinsiyetin morfolojik olarak belirlenmesi oldukça zordur. Morfolojik olarak cinsiyetin belirlenemediği kuş türlerinde kloaka muayenesi ile cinsiyet belirlenebilmektedir. Kelaynaklar Geronticus eremita nesilleri tükenme tehlikesinde olan bir türdür ve türün bireyleri arasında cinsiyet ayrımı yapılması oldukça zordur. Bu tezin amacı nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve bu yüzden koruma altında tutulan Kelaynakların cinsiyetlerini belirlemek için yeni bir genetik yöntem geliştirmektir. Kuş türünde cinsiyet tayininde sıkça kullanılan CHD geni bu yüzden tercih edilmiştir. Öncelikle P2/P8, 1237L/1272H primerleri kullanılarak örneklerde dişi erkek ayrıları RFLP ile elde edilmiş. Dişi ve erkek bireylerin PCR ürünlerinin sekans yapıldıktan sonra bu tespit edilen baz dizilerine dayaınlarak yeni bir primer çifti dizayn edilmiştir. Bu primerler yardımı ile Kelaynaklarda sekans ve RFLP analizlerine gerek kalmadan cinsiyet tayinine imkan sağlayan PCR tabanlı doğru ve hızlı bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
.It is known that in some bird species, it is quite difficult to determine the sex morphologically. In bird species whose sex cannot be determined morphologically, sex can be determined by cloaca examination. Bald ibis Geronticus eremita is an endangered species and it is very difficult to distinguish between individuals of the species. The aim of this thesis is to develop a new genetic method to determine the sex of bald ibis, which is in danger of extinction and therefore kept under protection. For this reason, the CHD gene, which is frequently used for sex determination in bird species, has been preferred. First of all, using primers P2/P8, 1237L/1272H, male and female separations were obtained in the samples by RFLP. After sequencing the PCR products of female and male individuals, new primers were designed using these nucleic acid sequences. With the help of these primers, an accurate and fast method has been developed without the need for sequence and RFLP analysis.