Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda erken mobilizasyon ile çay, kahve ve ılık su tüketiminin bağırsak hareketleri üzerine etkisi
The effect of early mobilization with tea, coffee and warm water consumption on bowel movements in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy surgery
- Tez No: 750952
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırma, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda erken mobilizasyon ile çay, kahve ve ılık su tüketiminin bağırsak hareketleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü klinik çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemine 76 hasta (çay:19, kahve:19, ılık su:19, kontrol:19) alındı. Ameliyat sonrası 4. saatte müdahale grubundaki hastalara 15 dakika sürede 200 ml çay, kahve ya da ılık su içirildi ve ilk mobilizasyonları yapıldı. Kontrol grubundaki hastaların ilk mobilizasyonu ve oral alımı 8. saatte başladı. Hastaların bağırsak hareketleri, mobilizasyon süresi, ilk gaz, ilk gaita çıkarma ve hastanede kalma süreleri takip edildi. Araştırmada dört grup arasında ameliyat sonrası 5., 6., 7. ve 8. saatte bağırsak hareketleri sayısı ortalamaları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Çalışma sonucunda, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan hastalarda erken mobilizasyon ile kahve, ılık su ve çay tüketiminin bağırsak hareketlerini artırmada, ilk gaz çıkarma süresini azaltmada etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled clinical trial to determine the effect of early mobilization with consumption of tea, coffee and warm water on bowel movements in patients who had laparoscopic cholecystectomy surgery. The study sample consisted of 76 patients (tea:19, coffee:19, warm water:19, control:19). At the 4th hour postoperatively, the patients in the intervention group were first mobilized after drinking 200 ml of tea, coffee or warm water within 15 minutes. The first mobilization and oral intake of the patients in the control group started at the 8th hour. Bowel movements, mobilization time, first flatulence, first stool removal and hospital stay of the patients were followed up. In the study, a statistically significant difference was found between the four groups in terms of the mean number of bowel movements at the postoperative 5th, 6th, 7th and 8th hours (p0.05). As a result of the study, it was found that early mobilization and consumption of coffee, warm water and tea in patients who underwent laparoscopic cholecystectomy were effective in increasing bowel movements and reducing the time of first flatulence.