Laparoskopik kolesistektomi geçiren hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus abdominis plan (tap) bloğun perioperatif analjezi ve hasta konforuna katkısı
Evaluation of the effects of ultrasound-guided transverse abdominis plane (tap)block on perioperative analgesia and patient comfort in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 615260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE LAFÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi, son yıllarda kolelitiazis tedavisinde sıkça uygulanmaktadır ve altın standart haline gelmiştir. Bu ameliyatın en büyük avantajlarından biri, postoperatif ağrının daha az olması ve hastaların kısa sürede normal hayatlarına dönebilmeleridir. Ancak yine de ameliyat sonrası yetersiz ağrı tedavisi, çeşitli komplikasyonlara yol açabilen ve hastanın iyileşmesini olumsuz olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Çalışmamızın amacı preoperatif olarak uygulanan transversus abdominis plan bloğun, laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda perioperatif dönemde analjezik ihtiyacına olan etkilerini ve hasta konforuna olan katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Etik Kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra; Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde taşlı kese nedeniyle elektif laparoskopik kolesistektomi yapılan 18-75 yaş arası, her iki cinsten, ASA 1-2-3 fiziksel risk skoruna sahip hastalar dahil edildi. Toplam 75 hasta, blok yapılmayan Grup-1 (n=25), unilateral ultrasonografik TAP blok yapılan Grup-2 (n=25) ve bilateral ultrasonografik TAP blok yapılan Grup-3 (n=25) olarak randomizasyon usülü ile 3 gruba ayrıldı. Grup 2 ve 3 'e cerrahi öncesi genel anestezi altında her bir tarafa toplam 20 ml. %0.375 bupivakain ile USG eşliğinde TAP blok uygulandı. Hastaların demografik özellikleri, intraoperatif opioid tüketim miktarları, postoperatif 30.dk, 2, 4, 8, 12ve 24. saatlerde VASistirahat – VASöksürük skorları, hasta kontrollü analjezi cihazındaki analjezik tüketim miktarları, postoperatif ek analjezik ihtiyacı, bulantı-kusma gibi varsa diğer yan etkiler, hastaların mobilizasyon zamanları ve hasta memnuniyetleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, ASA skoru ve operasyon süresi benzer bulundu (p>0.05). İntraoperatif tüketilen remifentanil dozu bakımından 3 grup arasında istatistiksel olarak fark bulunmuş olup bilateral blok yapılan grupta anlamlı olarak daha düşüktü (p=0.015). Postoperatif 12. saate kadar üç grup arasında tüm VAS değerleri bakımından anlamlı fark saptandı. Bilateral blok yapılan grupta VASistirahat ve VASöksürük değerleri anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05). Hastaların ilk mobilizasyon zamanı Grup-3'te anlamlı şekilde daha düşüktü (p=0.04). Hasta memnuniyeti bakımından üç grup arasında fark mevcuttu ve bilateral blok yapılan Grup-3'teki hastaların memnuniyet skorları daha yüksek tespit edildi (p=0.002). Sonuç: Çalışmamızda TAP blok yapılan hastalarda perioperatif analjezik tüketimleri, ek analjezik gereksinimleri ve 12. saate kadarki VAS skorları anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Blok yapılan hastalar daha erken sürede mobilize olmuş ve bu gruptaki hastaların memnuniyetleri daha yüksektir. Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalara preoperatif dönemde USG eşliğinde uygulanan TAP bloğun etkin bir analjezik yöntem olduğu, hasta derlenmesine katkıda bulunduğu görülmüştür ve bu yöntem multimodal analjezi tekniklerinde güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Laparoscopic cholecystectomy has been used frequently in the treatment of cholelithiasis in recent years and it has become the gold standard treatment of gallbladder stones. One of the major advantages of this surgery is that patients have less postoperative pain and return to their normal lives in a shorter time. However, postoperative pain and insufficient pain treatment is an important factor that negatively affects the patient's recovery.It is known that postoperative pain can cause many complications that leads the patients' longer hospital stay. The aim of this study is to investigate the effects of preoperative transverse abdominis plane block on perioperative analgesic requirement in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy and its contribution to patient comfort. Materials and Methods: After obtaining the approval from Ethics Committee of Ankara Numune Training and Research Hospital, 75 patients between 18-75 years, both sexes and ASA 1-2-3 status who underwent elective laparoscopic cholecystectomy for gallbladder stones were included in this study. Patients were randomly assigned to Group-1 (non-TAP block), Group-2 (unilateral TAP block) and Group-3 (bilateral TAP block). Groups 2 and 3 received a total of 20 ml of 0,375% bupivacaine per side and USG-guided TAP block was performed under general anesthesia prior to surgery. Patients' demographic characteristics, intraoperative opioid consumption, postoperative 30 min, 2, 4, 8, 12 and 24 hours VAS scores, the amount of analgesic consumption in patient-controlled analgesia device, postoperative additional analgesic requirements, nausea and vomiting, any other side effects if present, mobilization times and patient satisfaction were recorded. Results: Demographic characteristics, ASA scores and operation times were similar between the groups (p>0.05). There was a statistically significant difference between the 3 groups in terms of intraoperative consumed remifentanyl dose and it was significantly lower in the bilateral block group (p=0.015). The VAS scores until postoperative 12th hour were significantly different between the three groups. In Group-3, VAS values were significantly lower than the other groups (p0.05). The first mobilization time was significantly lower in Group-3 (p=0.04). There was a difference between the three groups in terms of patient satisfaction and the satisfaction scores of the patients in Group-3 were higher (p=0.002). Conclusion: In our study, perioperative analgesic consumption, additional analgesic requirements and VAS scores up to 12 hours were significantly lower in patients who underwent TAP block. These patients were mobilized earlier and their satisfaction was higher. Preoperative USG-guided TAP block is an effective analgesic method in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy and it can be safely applied in multimodal analgesia techniques.