Metrik olmayan dijital kameraların su altı fotogrametrisinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usage of non-metric digital cameras in underwater photogrammetry
- Tez No: 750956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ULVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Su altındaki bir cismin üç boyutlu (3B) olarak belgelenmesi ve dijital platformlara aktarılması son yıllarda dünya çapında önem kazanmıştır. Bu amaç doğrultusunda fotogrametri yöntemi su altında denenmiş ve su altı fotogrametrisi terimi literatürde kendine yer bulmuştur. Fotogrametri yönteminin tercih edilmesinin en önemli nedeni diğer yöntemlere göre daha kısa sürede veri toplaması, zaman ve maliyet açısından olumlu katkı sağlamasıdır. Ancak su altında fotografik veri toplama aşamasında hem çevresel hem de fiziksel kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlamaları en aza indirmek için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Tez kapsamında, üç farklı ortamda (havuz, akarsu, deniz) iki adet obje yerleştirilerek fotogrametrik yöntemle hem fotoğraf hem de video çekimi yapılmıştır. Toplanan verilerin işlenmesinde Agisoft Metashape, Context Capture ve Reality Capture yazılımları kullanılmış ve 3B modeller su altı sahneleri üzerinde belirli metrikler kullanılarak üretilen nokta bulutları üzerinden performanslarına göre değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın kapsamında su altı nesnelerinin çeşitli yazılımlarında 3B modellerinin üretilmesinden ziyade oluşturulan nokta bulutlarının analiz sonuçlarından elde edilen istatiksel sonuçlarını değerlendirilmiştir. Aynı zamanda üretilen 3B modellerin genel prosedür sonuçları irdelenmiş ve su altı ortamında fotogrametrik değerleme yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, su altında fotogrametri yönteminin kullanılabilirliği test edilmiş ve fotogrametrik yazılımların karşılaştırılmalı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional (3D) documentation of an underwater object and its transfer to digital platforms have gained worldwide importance in recent years. For this purpose, the photogrammetry method has been tried underwater and the term underwater photogrammetry has found its place in the literature. The most important reason for preferring the photogrammetry method is that it collects data in a shorter time compared to other methods and provides a positive contribution in terms of time and cost. However, there are both environmental and physical limitations during underwater photographic data collection. Various suggestions have been made to minimize these restrictions. Within the scope of the thesis, two objects were placed in three different environments (pool, river, sea) and both photography and video were shot using the photogrammetric method. Agisoft Metashape, Context Capture and Reality Capture software were used to process the collected data, and 3D models were evaluated according to their performance on point clouds produced using certain metrics on underwater scenes. Within the scope of this study, the statistical results obtained from the analysis results of the created point clouds rather than the production of 3D models of underwater objects in various software were evaluated. At the same time, the general procedure results of the produced 3D models were examined and suggestions were made about what should be considered when making photogrammetric valuation in the underwater environment. As a result, the usability of the underwater photogrammetry method was tested and a comparative analysis of the photogrammetric software was made.