Geçici koruma statüsündeki yabancıların çalışma hakları
Work rights of foreigners under temporary protection status
- Tez No: 750996
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Arap Baharının etkisiyle Suriye'de meydana gelen olaylar sebebiyle, bölgeden çok sayıda yabancı ülkemize akın etmiştir. Bu süreçte bireysel uluslararası koruma mekanizmaları yetersiz kalmış, kitlesel bir koruma mekanizmasının geliştirilmesi gerekmiştir. Suriye'de istikrarın bir türlü sağlanamaması, geçici koruma statüsündeki yabancıların ülkemizde kalış süreçlerini uzatmış; geçici koruma statüsündeki yabancıların büyük kısmının insan onuruna yaraşır bir yaşam sürebilmeleri için çalışmalarını zorunlu hale getirmiştir. Geçici koruma statüsündeki yabancıların ülkemizde çalışma hakları bulunmakla beraber Türk vatandaşlarından farklı olarak birtakım kısıtlamalar dahilinde kullanılabilecektir. Bu kapsamda geçici koruma statüsündeki yabancıların ülkemizde çalışmaları için çalışma izni alma yükümlülüğü, kendilerine izin verilen mesleklerde çalışma mecburiyeti, il sınırlamalarına ve istihdam kotası sınırlamalarına uygun çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm bu sınırlamalar bir işe girme hakkı ile ilgili olup çalışma hakkı kavramı bünyesinde yalnızca bir işe girmeyi ihtiva etmemektedir. Bu kapsamda geçici koruma statüsündeki yabancıların bir işe girdikten sonra adil ücret alma hakkı, güvenli ve sağlıklı bir ortamda çalışma hakkı, çalışma sürelerinin makul ölçülerle sınırlandırılması hakkı, feshe karşı korunma hakkı, örgütlenme hakkı ve sosyal güvenli hakları da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the events that took place in Syria under the influence of the Arab Spring, many foreigners from the region flocked to our country. In this process, individual international protection mechanisms were insufficient and a mass protection mechanism had to be developed. The inability to achieve stability in Syria has prolonged the stay of foreigners under temporary protection status in our country; has made it compulsory for most of the foreigners under temporary protection status to work in order to live a life worthy of human dignity. Although foreigners with temporary protection status have the right to work in our country, they can be used within certain restrictions, unlike Turkish citizens. In this context, foreigners with temporary protection status are obliged to obtain a work permit in order to work in our country, to work in the jobs allowed to them, to work in accordance with provincial restrictions and employment quota limitations. All these restrictions are related to the right to enter a job. However, the concept of the right to work does not include only getting a job. In this context, foreigners under temporary protection status have the right to receive fair wages after getting a job, the right to work in a safe and healthy environment, the right to limit their working hours to reasonable limits, the right to be protected against termination, the right to organize, and the right to social security.