Geçici koruma statüsü altındaki sığınmacıların terör bağlantısı sebebiyle sınır dışı edilmesi
Deportation of asylum-seekers under the temporary protection status due to terrorist affiliation
  1. Tez No: 804135
  2. Yazar: ADNAN TARIK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜNSELİ GELGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye, geçtiğimiz on yıl içerisinde tarihinde görülmemiş bir oranda sığınmacı akınına maruz kalmıştır. Bu durum ülkemizi birçok açıdan etkilemekte ve çeşitli sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu sorunlardan biri de terörle bağlantısı bulunan sığınmacılardır. Milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması adına bu sığınmacılar konusunda hassasiyetle durulması ve birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir. Kitlesel akın durumunda sığınmacılara verilen geçici koruma statüsü çalışma kapsamında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Zira geçici koruma statüsü insanî krizlerin yaşanmaması ve gelen sığınmacıların temel haklarının ve ihtiyaçlarının karşılanması adına düzenlenmiş bir koruma statüsüdür. Terörle bağlantısı olan yabancıların ise bu koruma statüsü kapsamına alınmaması gerekmektedir. Ancak kitlesel akın döneminde hata ile bu kişilere statünün tanınmış olması pekâlâ mümkündür. Bu kişilerin tespitinin ardından kendilerine verilen koruma statülerinin iptal edilmesi gerekmektedir. Statüsü iptal edilenlerin ülkeden çıkış yapmaları esastır. Dolayısıyla terör örgütleriyle bağlantısı tespit edilmiş olan geçici korumadakilerin sınır dışı edilmeleri gerekmektedir. Ancak Türk hukuk mevzuatı kapsamında geçici koruma statüsündeki yabancıların sınır dışı edilmelerine dair açık bir hüküm bulunmamakta ve bu durum hukukî belirsizlik yaratmaktadır. Çalışma kapsamında bu belirsizliğin nasıl giderilebileceğine ilişkin önerilerde bulunmaya çalışılmıştır. Çalışmanın devamında ise geri göndermeme ilkesinin sınır dışı kararlarına etkisi üzerinde kapsamlı bir analiz yapılmıştır. İlgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına çalışmanın içerisinde yer verilmiş olup konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past decade Türkiye has been exposed to an unprecedented influx of asylum-seekers. This situation affects our country in many ways and causes various problems. One of these problems is asylum-seekers who have affiliation with terrorism. In order to protect national security, public order and public security, it is vital to focus on these asylum-seekers attentively and take some precautions. Temporary protection status granted to asylum-seekers in case of mass influx has been examined within the scope of the study. Temporary protection regulated to prevent humanitarian crisis and protect the basic rights and needs for asylum-seekers. Foreigners with affiliation with terrorism should not be included in this protection status. However, it is possible that status was granted to these people by mistake during the mass influx. After the detection of these people, the protection status should be cancelled. Those whose temporary protection status has been cancelled must leave the country. Because of that, whose ties to terrorist organizations have been identified, should be deported. But there is no clear provision regarding the deportation of foreigners under temporary protection status within the scope of Turkish law, and this situation creates legal uncertainty. Within the scope of this study, suggestions have been made on how this uncertainty can be eliminated. After, the effect of the non-refoulement principle on deportation decisions analyzed comprehensively. The relevant European Court of Human Rights and Turkish Constitutional Court decisions are included in the study.