Securitization of the covid-19 pandemic: Comparative cases of Hungary and the EU
Covıd-19 pandemisinin güvenlikleştirilmesi: Macaristan ve Avrupa Birliği vakalarının karşılaştırması
- Tez No: 751000
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM AKGÜL AÇIKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya tarihi, sosyo-ekonomik koşulları, ekonomik ve politik yapıyı büyük ölçüde etkileyen birçok hastalık ve salgına tanıklık etmiştir. Son pandemi, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 pandemisidir. Pandeminin kıtalar arasında hızla yayılması, devlet liderlerinin, bakanların ve uluslararası kuruluşların pandemiyi bir güvenlik sorunu veya tehdidi olarak tanımlamasına neden olmuştur ve ülkeleri salgının hızını azaltmak için önlemler almaya itmiştir. Bu çalışma, Macaristan ve Avrupa Birliği'ndeki pandemi yönetiminin ilk safhasına (Mart-Haziran 2020) odaklanmakta olup AB'nin en az demokratik üyesi olan Macaristan'ın bu dönemde Covid-19 pandemisi ile mücadelesinin AB'den farklılaşıp farklılaşmadığını yanıtlamayı amaçlamaktadır. Bu analizin yürütülmesi için, Kopenhag Okulu tarafından geliştirilen güvenlikleştirme teorisi kullanılmış ve bu teorinin temel bileşenleri, güvenlikleştirici aktörler tarafından verilen açıklamalarda incelenmiştir. Yapılan analiz pandeminin her iki vakada da güvenlikleştirildiğini ortaya koymuş olup, pandeminin insan sağlığı ve ekonomi için bir tehdit olarak çerçevelendiğini ve pandemiye karşı benzer önlemlerinin alındığını ortaya koymuştur. Ancak Macaristan'da otoriterlik derinleşirken ve askeri terimlerle dolu güvenlikleştirici açıklamalar yapılırken, AB pandemiyi daha liberal ve demokratik bir şekilde güvenlikleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
World history witnessed several diseases and pandemics which heavily impacted the socio-economic conditions and economic and political structure. The last pandemic was the Covid-19 pandemic which broke out in Wuhan, China, in December 2019. The rapid spread of the pandemic across the continents caused state leaders, ministers, and international organizations to describe the pandemic as a security threat and to adopt measures to slow the pace of this pandemic down. This study focuses on the pandemic management in Hungary and the European Union. It aims to answer whether Hungary, the least democratic state in the EU, differentiated from the EU in the face of the Covid-19 policy in the first phase of the pandemic (March-June 2020). For this analysis, the securitization theory developed by Copenhagen School was employed. The primary components of this theory were investigated in the statements delivered by the securitizing actors. The analysis revealed that the pandemic was securitized in both cases and framed as a threat to human health and the economy, and similar emergency measures were adopted. However, Hungary moved in the direction of authoritarianism, and the securitizing statements were repleted with military terms, while the EU securitized the pandemic more liberally and democratically.