Amerikan hukuku ışığında işadamı kararı ilkesi
The business judgment rule in the light of American law
  1. Tez No: 751001
  2. Yazar: ESİN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada işadamı kararı ilkesinin anlamı, işlevi, uygulama esasları ve kaynak ülke konumundaki ABD'de (özellikle Delaware'de) varlık nedenleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu konuda yapılacak detaylı incelemenin, işadamı kararı ilkesinin Türk hukukunda uygulanabilirliğinin değerlendirilmesinde esas alınabilecek bir çerçeve oluşturması hedeflenmiştir. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde kaynak ülke hukuk sisteminde işadamı kararı ilkesinin yasal çerçevesi, anlamı, gelişimi, işlevi ve gerekçeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; Amerika Birleşik Devletleri'nde işadamı kararı ilkesinin kapsamını belirleyen unsurlar ve uygulama sınırları ile mahkemelerin yöneticilerin hukuki sorumluluğunun değerlendirilmesinde kullandığı yargısal inceleme yöntemleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde konu Türk hukuku açısından ele alınmış ve işadamı kararı ilkesinin uygulanabilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides an in-depth analysis of the business judgment rule's meaning, function, and application principles and the underlying reasons for its origin and existence in the US (particularly in Delaware). It is aimed that the detailed examination to be made on this subject will form a framework that can be taken as a basis for evaluating the applicability of the business judgment rule in Turkish law. For this purpose, the first part of the study analyzes the legal framework, meaning, development, function, and justifications behind the business judgment rule in the United States legal system. The second part of the study analyzes factors that determine the scope of business judgment rule and its application limits, along with an analysis of judicial review methods used by courts in the United States to evaluate the legal liability of the directors. The third section of the study evaluates the business judgment rule in the context of Turkish law and discusses its applicability.