Sunum teknikleri ve bilgilendirme tasarımı üzerine TÜBİTAK destek projelerinin incelenmesi
Examination of TÜBİTAK support projects on presentation techniques and information design
  1. Tez No: 751003
  2. Yazar: İLKAY KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PEHLİVAN BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilginin bir başka kişiye aktarılarak gelmesi iletişim kaynaklı olup, mağara resimlerinden, yazılı ve sözlü aktarımlara kadar kullanılan iletişim materyalleriyle bu süreç devam etmektedir. Görsel iletişim kaynaklarının da yardımıyla bilginin doğru bir şekilde sunularak anlatılması kolaylaşmaktadır. Bu farkındalığı arttırmak için yeni bir fikri veya girişimi doğru bir şekilde aktarılıp, hayat bulabilmesi için bu tez konusunda yapılan araştırmalar neticesinde doğru sunum teknikleri ve etkili bilgilendirme tasarımının kullanılması yönündeki açıklamalarda bulunulmuştur. Tezin evreni olan TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı BiGG çerçevesinde aynı iş fikri ile bir seferden fazla başvuru yapmış 10 firma ile eylem araştırması deseniyle görüşmeler yapılmış ve toplanan veriler ışığında firmaların değerlendirme panellerinde yapmış oldukları iş planı sunumları değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda iş planlarını değerlendiren panelistler tarafından ilk başvurularında neden desteklenmediği, diğer başvurularında yaptıkları sunumlarda nasıl farklılıkların olduğu ve bu sunumlarda görsel iletişim materyallerini ne oranda kullandıkları sorgulanmıştır. Sonuç olarak; yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ışığında Görsel İletişim Tasarımı'nın BiGG destek sürecine katkısının olup, olmadığı sorgulanmış ve bu doğrultuda, yeni fikirlerin doğru bir şekilde tanıtılıp, aktarılabilmesi adına faydalı bir araştırma olması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The person-to-person transfer of information originates from communication, and this process continues with the communication materials used from cave paintings to written and oral transmissions. With the help of visual communication resources, it becomes easier to explain the information by presenting it correctly. In order to increase awareness, convey a new idea or initiative correctly and bring it to life, explanations were made about the use of correct presentation techniques and effective information design as a result of the research on this thesis. Within the framework of TÜBİTAK 1512 Entrepreneurship Support Program BiGG, which is the core audience of the thesis, interviews were held with 10 companies that applied more than once with the same business idea, with an action research design, and in the light of the collected data, the business plan presentations of the companies in the evaluation panels were evaluated. In this direction, the panelists who evaluated the business plans were questioned on topics like why they were not chosen in their first application, what kind of differences there were in the presentations they made in their other applications, and to what extent they used visual communication materials in these presentations. As a result; in the light of the data obtained from the interviews, it was evaluated whether the visual communication design contributed to the BiGG support process, and in this direction, It is hoped that it will be useful research.