Instrumentalization and implementation of artistic and cultural practices for integration: The case study of Syrians in Turkey
Sanatsal ve kültürel etkinliklerin entegrasyon için araçsallaştırılması ve uygulanması: Türkiye'deki Suriyeliler üzerine vaka çalışması
  1. Tez No: 751008
  2. Yazar: MURAT DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT BALCA ARDA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Suriyeliler vaka çalışması üzerinden üç önemli olgunun etkileşimini keşfetmeyi amaçlamaktadır: göç, entegrasyon ve sanat ve kültür algısı. Bu amaçla, çalışma 2011 yılında Suriye iç savaşı nedeniyle Türkiye'ye göç edenlerin entegrasyon sürecinde sanatsal ve kültürel pratiklerin araçsallaştırılmasını ve uygulanmasını incelemektedir. Göç, ister gönüllü ya da gönülsüz olsun veya ister ekonomik, politik, sosyal ya da kültürel nedenlerle olsun hem ev sahibi toplum üyelerini hem de göçmenleri etkilemektedir. Ayrıca, Türkiye'deki Suriyeliler örneğinde görüldüğü gibi, göçün ilk amacı geçici olmasına rağmen, birçok göçmen, ev sahibi ülkeye yerleşmektedir ve göçmenlerin kalıcı olacağı anlaşıldığından entegrasyona yönelik politika ve uygulamalar tartışılmaya başlanmaktadır. Bu anlamda Türkiye'deki Suriyelilerin kalıcı olacağı anlaşıldığından entegrasyon konusunda neler yapılabileceğine dair yeni bakış açıları sunan araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, entegrasyon sürecinde sanatsal ve kültürel uygulamaların araçsallaştırılmasını ve uygulanmasını keşfetmek için Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerde yerel halk ile göçmenler arasında iletişim kurmak için kültür ve sanat etkinliklerini kullanan sanat merkezleri ve sivil toplum kuruluşlarının koordinatör, yönetici, çalışan ve sanatçı gibi profesyonellerle görüştüm. Sonuç olarak, kurumlarla yapılan görüşmeler, sanat, sanatsal ve kültürel etkinliklerin çatışmanın ötesinde iletişim, temas ve etkileşimi sağladığından dolayı, farklı ülkelerden, kültürlerden ve farklı sosyal gruplardan insanları bir araya getiren en önemli araçlardan biri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the interaction of three crucial phenomena: migration, integration, and perception of art and culture through the case study of Syrians in Turkey. For this purpose, the study examines the instrumentalization and implementation of artistic and cultural practices in the integration process of immigrants who migrated to Turkey due to the Syrian civil war in 2011. Migration affects both the host society members and the immigrants, whether voluntary or involuntary, for economic, political, social, or cultural reasons. Also, as seen in the example of Syrians in Turkey, although the initial purpose of migration is temporary, many immigrants become settlers in the receiving country, and since it was understood that immigrants would be permanent, policies and practices for integration have started to be discussed. In this sense, since it is understood that the Syrians in Turkey will be permanent, it requires research that offers new perspectives on what can be done about integration. For this purpose, I interviewed professionals such as coordinators, managers, employees, and artists in art centers and non-governmental organizations that use cultural and artistic activities in order to communicate between the local people and the immigrants in the provinces where Syrians live heavily, to explore the instrumentalization and implementation of artistic and cultural practices in the integration process. As a result, institutions' interviews demonstrated that art, artistic and cultural activities have an essential role in the integration process because they bring people from different countries, cultures, and different social groups together, as in the example of Syrians and local people provided communication, contact, and interaction beyond conflict.