Uganda genel seçimleri sürecinde yazılı basının rolü: Daily Monitor ve New Vision gazeteleri örneği
The role of the print media in the uganda general election process: The Example of Daily Monitor and New Vision Newspapers
- Tez No: 751014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SENA ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kitle iletişim araçları, kamusal diyalog için sosyal alanlar geliştirerek demokratik sürece katkıda bulunmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı da, Uganda 2021 genel seçim sürecinde yazılı basının rolünü belirlemektir. Araştırmada nitel ve nicel mekanizmalar kullanılmıştır. Toplanan veriler Daily Monitör ve New Vision gazetelerinden seçilen haberlerin içerik analizi ve röportajlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra nitel araştırma için seçilen gazetelerden editörler ve gazetecilerle 13 görüşme yapılmıştır. 883'ü (%51,8) New Vision gazetesi ve 821'i (48,2) Daily Monitör gazetesinden gelmek üzere toplam N = 1.704 gazete makalesi nicel olarak alınmış ve incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, incelenen haberlerin %98,6'sının en az bir adaydan bahsettiğini ve sadece %1,4'ünün incelenen haberler arasında bir adaydan bahsetmediğini göstermiştir. Araştırma sonuçları, incelenen makalelerde yer alan adayların %63'ünün erkek, yalnızca %37'sinin kadın olduğunu göstermektedir. Adayların %75'i haber konusu olarak gazetede yer almıştır. Gazetelerde içerik bakımından baskın olan siyasi parti ise incelenen haberlerin %46,8'i ile Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni liderliğindeki Ulusal Direniş Hareketi (NRM) olmuştur. Ulusal Birlik Platformu (NUP) ise toplam kapsamanın %33,1'ini temsil ederek ikinci sırada yer almıştır. Diğer siyasi partiler minimum düzeyde içeriklerde yer bulmuştur. Bu çalışma, yazılı basının 2021 Uganda genel seçimleri sırasında bazı siyasi adayların seçilmesine büyük katkıda bulunduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media can contribute to the democratic process by cultivating social spaces for public dialogue. The purpose of this research was to determine the role of the print media in the Uganda 2021 general election process. The qualitative and quantitative mechanisms were used by the researcher. As data collection tools, content analysis of selected stories from the daily monitor and new vision newspapers, as well as interviews, were used. Thirteen interviews were conducted with editors and journalists from the selected newspapers for the qualitative study. A total of N = 1,704 newspaper articles were quantitatively retrieved and examined, with 883 (51.8%) coming from the new vision and 821 (48.2) items coming from the daily monitor. Findings of the study indicated that 98.6% of news items analyzed, mentioned at least one candidate, and only 1.4% of news items didn't mention a candidate among analyzed news. The study results indicate that 63% of the candidates covered in the analyzed articles were male and only 37% of the candidates were female, 75% of the candidates appeared in the newspaper as subjects of the story, and only 25% appeared as newsmakers. Whereas the dominant political party in the newspaper was the National Resistance Movement (NRM) led by President Yoweri Museveni with 46.8% of the analyzed news. Whereas the National Unity Platform (NUP) came in the second position with a total representation of 33.1% of the total coverage. Other political parties had minimal scores. The study confirmed that print media contributed greatly to electing some political candidates during the 2021 Uganda general election.