The role of local radio stations in promoting public awareness the case study: Bugisu sub-region in Eastern Uganda
Yerel radyo istasyonlarının kamu bilincini teşvik etmedeki rolü örnek olay: Doğu Uganda'da Bugisu alt bölgesi
- Tez No: 676468
- Danışmanlar: Prof. Dr. GÜLCAN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Medya, iletişimi kolaylaştırmada ve dünyadaki topluluklar arasındaki gelişim programlarını vurgulamada kritik bir rol oynamaktadır. Televizyon, yazılı ve radyo gibi medya, hayati bilgilerin kamuya açıklanmasında ve ekonomik, sosyal ve sağlık konularında farkındalık yaratmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez, yerel radyo istasyonlarının halkın farkındalığını arttırmada oynadığı rolü incelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, yerel radyonun Doğu Uganda'daki Bugisu alt bölgesindeki topluluk kaygıları hakkında farkındalığı arttırmadaki rolünü analiz etmektir. Değerlendirme, yerel radyo istasyonlarının Bugisu alt bölgesinde kamu bilincini nasıl teşvik ettiğine, topluluk geliştirme programlarına ayrılan yayın süresine, yerel toplulukları hassaslaştırmaya adanmış radyo programlarına ve yerel radyo istasyonlarının ve uygulayıcıların karşılaştığı zorluklara odaklanmaktadır. Afrika ve Uganda'da radyoyu kullanarak, Uganda'nın ekonomik, sosyal ve politik durumu analiz için bir rehber olarak; çalışma, nitel araştırma metodolojisini veri toplama ve analiz etmede bütünleştirmektedir. Çalışmanın ana bulguları, Bugisu alt bölgesindeki radyo istasyonlarında yayınlanan çok çeşitli radyo programlarını tanimlamıştır. Diğerlerinin yanı sıra sağlık konuşma programları, politika ve insan haklarından oluşan bu programlar Bugisu alt bölgesindeki yerel halk arasında halkın farkındalığını artırmak için yayınlanıyor. Bulgular ayrıca, kalkınmaya yönelik programlara yeterli yayın süresi tahsis edilmemiş olsa da, radyonun kamu bilincini teşvik ettiğini göstermektedir. Radyo programlarının isimleri, sorunları tanıtmak için sadece bir programın kullanılmadığını, diğer birçok konuya odaklanmak için çok çeşitli programların kullanıldığını göstermektedir. Analiz Bugisu alt bölgesindeki radyo istasyonlarının program moderatörlerinden, haber sunucularından, editorlerden, program yapımcılarından, içerik üreticilerinden, konuşmacılardan olmak üzere mesajlarını insanlara yaymak ve böylelikle toplum farkındalığını arttırmak için çeşitli alanlardan insanlar bulmuşlardır. Sonuç olarak, çalışma bazı öneriler sunmaktadır. Örneğin, yerel ve ulusal seviyedeki bir yönetim, radyo programlarına finansal yardimda bulunmayı, sorunlarıni aşabilmek için insanlara yardım etmenin bir yolu olarak görmelidir. Çalışmada belirtilen öneriler yerel radyo istasyonlarının ileride halkın farkındalığını nasil arttırabileceginin gelisimi için bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The media plays a critical role in easing communication and highlighting developmental programs among communities around the world. Media, such as television, print, and radios, play an important role in publicising vital information and creating awareness concerning economic, social, and health issues. This thesis examines the role played by local radio stations in promoting public awareness. The main objective of this study is to analyse the role of local radios in promoting awareness about community concerns in the Bugisu subregion, Eastern Uganda. The evaluation is centred on how local radio stations promote public awareness in the Bugisu subregion, broadcasting time allocated to community development programs, radio programs dedicated to sensitising local communities, and the challenges faced by local radio stations and practitioners while gathering and disseminating content for public awareness. Using radios in Africa and Uganda, Uganda's economic, social, and political conditions are a guideline for analysis; the study integrates the qualitative research methodology in gathering and analysing data. The study's major findings identified a wide range of radios programs being broadcast on the radio stations in the Bugisu subregion. These programs that range from health talk shows, politics, and human rights are being broadcast to promote public awareness among locals in the Bugisu subregion. The findings also show that radio is promoting public awareness even though programs geared towards development have not been allocated enough broadcast time. The names of the radios programs show that not just one program is being used to promote issues; rather, a wide range of programs are being used to focus on many other issues. The analysis reveals that radios stations in the Bugisu subregion have hired a wide range of people ranging from program moderators, news anchors, news reporters, news editors, program producers, content creators, and lecturers to spread their message across the population, hence promoting public awareness. Conclusively, the study provides some recommendations, for example, that the government at local and national levels should consider funding radios programs as a way of helping communities to overcome their problems. The recommendations mentioned in the study may provide a basis for improving how local radio station promote public awareness in the future.