The effect of individual wealth on investment decisions under different bankruptcy rules: An experimental study
Bireysel servetlerin farklı iflas kuralları altında yatırım kararlarına etkisi: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 751021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, bir iflas oyunu ortamında servet seviyelerinin ve iflas kurallarının yatırım kararları üzerindeki etkisi teorik ve deneysel olarak analiz edilmiştir. Bölüm 1'de, yatırımcıların fayda fonksiyonu olarak DARA'yı (Azalan Mutlak Riskten Kaçınma) kullanarak servet etkisini incelememizi sağlayan bir iflas modeli geliştirilmiştir. Bu fayda fonksiyonu kullanımı, kişilerin servetlerinin yatırım yapılmamış kısmını fayda denklemine dahil etmemizi ve sezgisel denge davranışına ulaşmamızı sağlar. Çözüm konsepti olarak Nash Dengesi kullanılarak, yatırım seviyeleri farklı kurallar ve parametreler altında gözden geçirilir. Literatürde yaygın olarak incelenen üç iflas kuralı, yani Orantılılık, Eşit Ödüller ve Eşit Kayıplar üzerinde odaklanılmıştır. Bir ajanın denge yatırımının hem kendi servetinden ve hem de diğer ajanların servetinden etkilendiği gösterilmiştir. Bölüm 1'in son bölümünde teorik bölümü tamamlamak için hesaplama ve örnek amaçlı iki kişi senaryolu bir model vardır. Bölüm 2'de ise Bölüm 1'de elde edilen teorik sonuçları test etmek ve analiz etmek için kontrollü bir laboratuvar deneyi yürütülmüştür. Katılımcıları riskten kaçınma tavrı sınıflarına göre ayırmak için bir risk tavrı tespiti metodu kullanılmıştır. Servet seviyelerinin ve varlık asimetrilerinin etkilerini yakalamak için her bir kural altında çeşitli varlık tahsisleri atanmıştır. Teorinin oluşturduğu çıktılar bireysel yatırım seviyeleri incelendiğinde Orantılılık ve Eşit Ödüller kuralları altında davranışsal destek bulmuştur. Kurallar yatırım seviyesi yönünden karşılaştırıldığında, en yüksek yatırımın Orantılılık ve Eşit Kayıplar kuralları altında sağlandığı, fakat bu iki kuralın kendi aralarında ayrışamadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we theoretically and experimentally analyze the effect of the wealth levels and underlying bankruptcy rules on investment decisions in a bankruptcy game setting. Chapter 1 constructs a bankruptcy model using DARA (Decreasing Absolute Risk Aversion) as investors' utility function to examine the wealth effect on investment. This utility function assumption includes the uninvested portion of the wealth in the utility equation and leads to an intuitive equilibrium behaviour. Using Nash Equilibrium as the solution concept, investment levels become observable under different rules and parameters. The three division rules focused on this thesis are Proportionality (PRO), Equal Awards (EA), and Equal Losses (EL). These rules are examined separately and as combinations to see which rule(s) leads to higher total investment levels. The analysis results show that an agent's equilibrium investment is affected by her own wealth and the wealth of the other agents. There is a two-agents case for computational and illustrative purposes in the last part of the chapter to complement the theoretical part. In Chapter 2, a controlled laboratory experiment is conducted to test and analyze the theoretical outcomes achieved in Chapter 1. The theoretical framework refers explicitly to DARA in terms of risk behaviour. A risk elicitation method classified subjects according to their risk aversion classes. Analyses contested the outcomes of Chapter 1 for DARA subjects and all classes included. In order to capture wealth effect and endowment asymmetries, various endowment allocations were assigned under each rule. Predictions formed by the theory are successfully observed in the individual investments under PRO and EA. Both PRO and EL maximize the investments by yielding more investment than EA. However, PRO and EL do not differ significantly.