Bikonik anten ve elektrik alan üreteci tarafından RS103 testinde oluşturulan elektrik alan seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of electric field strength in RS103 test generated by the biconical antenna and e-field generator
  1. Tez No: 751031
  2. Yazar: BURAK DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin amacı, askeri sistemlerin elektromanyetik uyumluluk karakteristiğini belirlemede geçerli olan RS103 testini 30 MHz – 100 MHz frekans aralığında iki farklı anten ile gerçekleştirmek ve oluşturulan elektrik alan seviyesi farklarını ortaya koymaktır. Bu amaçla elektrik alan üreteci ve bikonik antenin ekranlı ve ekransız bir kablo üzerinde indüklediği akımlar karşılaştırılmıştır. Aynı elektrik alan seviyesi oluşturulduğunda, kablolar üzerine indüklenen akımların farklı genlikte olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçların elektronik bir cihazdaki nicel etkilerini görebilmek için dijital bir termometre her iki ışıma aracı ile RS103 testine tabi tutulmuştur. Elektrik alan üreteci ve bikonik anten ile dijital termometre üzerinde aynı elektrik alan seviyeleri oluşturulsa da deneyler ışıma saçılmaları nedeniyle termometrenin farklı davranışlar sergilediğini göstermiştir. Laboratuvarlar arasında, tercih ettikleri anten tipine (elektrik alan üreteci ve bikonik) bağlı olarak 30 MHz – 100 MHz frekans aralığında RS103 testine tabi tutulan cihazda farklı performans kayıpları oluşabilir. Bu durum, cihazın bir EMC laboratuvarında testten geçmesini sağlarken diğerinde cihazın başarısız olmasına yol açabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to conduct RS103 test between 30 MHz – 100 MHz for determining military equipment EMC (Electromagnetic Compatibility) characteristics and to compare electric field strength generated by the electric field generator and biconical antenna. For his purpose, the current levels induced on the shielded and unshielded cable by both antennas were compared. When the same electric field levels were generated, it was shown that induced current levels on cables differed. To investigate the quantitative effects of the obtained results on an electronic device, a digital thermometer was subjected to RS103 test with both radiation sources. Although the same electric field levels were generated on the digital thermometer by the electric field generator and biconical antenna, experimental setups revealed that the thermometer malfunctioned due to radiation scattering. Different malfunction levels can be observed between the laboratories related to their type of antenna preferences (e-field generator and biconical) during RS103 test between the 30 MHz – 100 MHz. This leads to test pass of a device at an EMC test laboratory while it causes the same device's failure at another EMC test laboratory.