Bireysel ve grup halinde katılım sağlanan egzersiz uygulamalarının fiziksel performansa etkisi: Kişilik özelliklerinin rolü
The effect of individual and group exercises on physical performance: The role of personality traits
- Tez No: 751042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; gerçek zamanlı olarak katılım sağlanan online fiziksel aktivitelere, bireysel ve grup halinde katılım sağlamanın bazı performans parametreleri üzerindeki etkisini anlamaya çalışmaktır. Ayrıca katılımcıların kişilik özelliklerinin iki aktivite arasındaki performans değişimi üzerinde ne kadar etkili olup olmadığını anlamaya çalışmakta bu araştırmanın bir diğer amacıdır. Bu araştırmaya Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrencim gören ve basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş 32 öğrenci (Ortyaş=22,56±3,74) katılmıştır. Katılımcılar ev içerisinde de kullanılabilecek bir Think Rider X7 marka smart trainer bisiklet simülasyonu ile katılım sağladıkları haritalarda 2 hafta arayla iki performans sergilemişlerdir. Katılımcılar ilk performanslarını Zwift uygulaması üzerinden grup halinde ikinci performanslarını ise aynı haritada yalnız başlarına gerçekleştirilmişlerdir. Her iki performansta 15 dakika sürmüş ve her iki sürüş esnasında da katılımcıların bisiklet simülasyonuna uyguladıkları power, dakikada çevirdikleri pedal sayısı (cadance), harcadıkları kalori, kalp atım hızı değişimleri kaydedilmiştir. Ayrıca katılımcıların iki sürüş esnasında elde ettikleri değer değişimlerinin kişilik özelliklerine göre değişip değişmediğini anlamak için katılımcılara Goldberg (1990) tarafından geliştirilmiş ve Tatar (2017) tarafından Türkçe geçerliği ve güvenirliliği yapılan“Büyük Beş-50 Kişilik Testi (B5KT-50)”doldurtulmuştur. Katılımcıların 1. sürüş ve 2. sürüş değerlerinde elde ettikleri ortalamaları karşılaştırmak için Paired Sample t-testi analizinden faydalanılmıştır. Katılımcıların 1. ve 2. sürüş performanslarındaki değişiminde düşük ve yüksek kişilik özelliğine sahip olmanın bir fark yaratıp yaratmadığı anlamak için karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak, grup halinde katılım sağlanan online fiziksel aktiviteler sırasında katılımcıların harcadıkları kalori miktarı, elde ettikleri Cadance-Max, HR-Max ve Hr-Avg değeri ortalamaları yalnız başlarına katılım sağladıkları aktiviteler sırasında elde ettikleri ortalamalardan anlamlı şekilde daha yüksek bulundu. Power-Max, Power-Avg ve Cadance-Avg ortalamalarında ise iki sürüş arasında herhangi anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Ayrıca iki sürüş arasındaki performans değişimleri kişilik özelliklerinden etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to understand the impact of participating in real-time online physical activities, both individually and in groups, on some performance parameters. Another goal of this study is to determine whether the participants' personality traits have an effect on the performance change between the two activities. This study included 32 students (Mage=22.563.74) from Recep Tayyip Erdoan University's Faculty of Sport Sciences who were chosen using a simple random sampling method. Participants performed two performances on the maps they participated in, separated by two weeks, using a Think Rider X7 brand smart trainer bike simulation that can also be used at home. The participants used the Zwift application to perform their first performance as a group and their second performance on the same map by themselves. The participants' power applied to the bicycle simulation, cadence (the number of pedal rotations per minute), calories burned, and fluctuations in heart rate were all tracked throughout two rides, which each lasted 15 minutes. In order to determine whether the value changes obtained by the participants during the two rides changed in accordance with their personality traits, the“Big Five-50 Personality Test (B5KT-50),”developed by Goldberg (1990) and validated and reliable in Turkish by Tatar (2017), was asked to the participants. The participants' means for the 1st and 2nd rides were compared using a paired sample t-test technique. Mixed measures were utilized in a two-factor ANOVA analysis to see whether having low or high personality traits affected changes in the subjects' first and second driving performances. As a result, the average Cadance-Max, HR-Max, and Hr-Avg values that the participants obtained during the group online physical activities were shown to be considerably greater than the averages that the participants obtained during the individual activities. The averages of Power-Max, Power-Avg, and Cadance-Avg did not significantly differ between the two rides, on the other hand. In addition, performance changes between the two rides were not affected by personality traits.