Ağaçlandırma faaliyetlerinin toprakların bazı fiziko-kimyasal özellikleri üzerine etkisinin araştırılması (Niğde-Ulukışla örneği)
Investigation of the effect of afforestation activities on some physico-chemical properties of soils (The case of Niğde-Ulukışla)
  1. Tez No: 751043
  2. Yazar: BEKİR ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Toprak özelliklerinin gelişimi üzerinde arazi kullanımı ve bitkiler önemli etkilere sahiptir. Bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesi uzun dönemli (10 yıl) erozyon kontrol amaçlı ağaçlandırma faaliyetinin toprakların bazı fiziko-kimyasal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak 498 Ha büyüklüğüme sahip 2011 yılında ağaçlandırılmaya başlanmış Niğde İline ait Ulukışla ilçesi seçilmiştir. Belirlenen ağaçlandırma alanlarından 37'şer adet bozulmuş ve bozulmamış toprak örneği ve kontrol alanından (ağaçlandırma yapılmayan açıklık) 3'er adet bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınmıştır. Örneklenen topraklar üzerinde kimyasal (kireç, organik madde, tuz, pH, alınabilir potasyum ve fosfor) ve fiziksel (tarla kapasitesi, hacim ağırlığı, solma noktası ve yarayışlı su içeriği) analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, 10 yıllık ağaçlandırma alanında organik madde % 1.33, yarayışlı su % 0.67 ve tarla kapasitesi % 1.61 oranlarında toprağın fizikoşimik ve hidrolojik özelliklerinde kontrol topraklarına kıyasla artış sağlanmış, buna karşın hacim ağırlığı 0.09 g/cm³ kadar azaldığı tespit edilmiştir. Ağaçlandırma yapılan alanda toprak işlemesi nedeniyle kontrol alanı topraklarına kıyasla fiziksel ve kimyasal yönden olumlu gelişme göstermesi organik madde girdilerindeki artış ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Land use and plants have important effects on the development of soil properties. In this study, the effects of long-term (10 years) afforestation activity on some physico-chemical properties of soils under the conditions of the Central Anatolia region were investigated. For this purpose, Ulukışla district (study area 498ha) was determined as the study area where first afforestation started in 2011. 37 disturbed and 37 undisturbed soil samples were taken from the study area. For comparison, three control points were selected from the same area without afforestation. Chemical (lime, organic matter, salt, pH, exchangeable potassium and phosphorus) and physical (volume weight, field capacity, wilting point and available water content) analyzes were performed on the sampled soils. According to the results of the research, the physicochemical and hydrological properties of the soil increased at a rate of 1.33% for organic matter, 0.67% for available water and 1.61% for field capacity in the 10-year afforestation area, while the volume weight was 0.09 g/cm³ was found to decrease. It was determined that there was a firmer and more settled soil in the control area. The physical and chemical improvement of the soils in the afforestation area compared to the control soils was associated with the increase in organic matter inputs