Türkiye-AET ortaklık anlaşması'nın tamamlanması (1963-1995)
Fulfillment of Turkey-EEC association agrement (1963-1995)
  1. Tez No: 751044
  2. Yazar: KENAN ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihsel süreci her zaman araştırmacılar için bir saha olmuştur. Sürekli güncellenen müktesebat ve konjonktüre değişen ilişkiler bu sahanın yeni araştırma alanları olmuştur. Bu sebeple biz de Avrupa Birliği – Türkiye ilişkilerinin 1963 Ankara Anlaşması ile başlayan ve Gümrük Birliği sürecinin tamamlanması ile biten dönemi ele aldık. Bu dönemde Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun Avrupa Topluluğu'na evrilmesini daha sonra da Avrupa Birliği'ne dönüşmesini de inceledik. Bu dönüşümlerde Türkiye'nin aldığı pozisyonlar ve attığı adımları açıklamaya çalıştık. Dönem itibariyle dünyadaki büyük dönüşümlerden de bahsederek asıl konuyu dünya siyaseti üzerinden de değerlendirme fırsatımız oldu.
Özet (Çeviri)
The historical process of Turkey – European Union relations has always been a field for researchers. The constantly updated acquis and the changing relations with the conjuncture have become the new research areas of this field. For this reason, we discussed the period of European Union - Turkey relations, which started with the 1963 Ankara Agreement and ended with the completion of the Customs Union process. In this period, we also examined the evolution of the European Economic Community into the European Community and then its transformation into the European Union. We tried to explain the positions and steps taken by Turkey in these transformations. Talking about the great transformations in the world as of the period, we had the opportunity to evaluate the main issue through world politics.