Yapay zeka destekli interaktif sağlık robotu
Artificial intelligence assisted interactive health robot
  1. Tez No: 751046
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Korona virüsün insanlar arasında hızla yayılmasından dolayı dünya büyük bir sağlık krizi ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Salgının başında belirli bir tedavisi olmayan korana virüs, hava yoluyla bulaştığı için sağlık kuruluşlarında yığılmalara neden olmuştur. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVID-19 virüsünün insanlar arasında yayılmasını engellemek için maske kullanımının önemini vurgulamaktadır. Buna rağmen insanların maske kullanımından sıkılmasından veya maske kullanımını ciddiye almamasından dolayı maske kullanımını ihlal ettikleri görülmektedir. Bu ihlalin neticesinde sağlık kurumlarında hastalara yakınlaşarak verilen sağlık hizmetlerinden dolayı sağlık çalışanlarına virüs bulaşmıştır. Bu çalışmada salgın gibi koşullarda sağlık çalışanlarının hastalara yaklaşmadan bazı sağlık hizmetlerinin verilmesini sağlayan yapay zekâ destekli bir robot geliştirilmiştir. Robot ile sağlık çalışanlarının salgın koşullarından kötü etkilenmemesi için hastalara yaklaşmadan ateş ölçme, oksijen satürasyon ölçümü, nabız ölçümü ve hasta kayıt işlemleri yapabilmektedir. Ayrıca robot ile beraber Maske Kontrol Sistemi (MKS) adı verilen 3 sınıfa (maskesini doğru kullanan, maskesini yanlış kullanan ve maske kullanmayan) göre maske kontrolünü gerçekleştirebilen yapay zekâ destekli yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yapay zekâ modellerinde mAP değerleri %97,63, %98,09, %98,37, %98,11 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid spread of the corona virus among people, the world has had to deal with a major health crisis. Corona virus, which did not have a specific treatment at the beginning of the epidemic, caused agglomeration in health institutions because it was transmitted through the air. Therefore, the World Health Organization (WHO) emphasizes the importance of using masks to prevent the spread of the COVID-19 virus among humans. Despite this, it is seen that people violate the use of masks because they are bored with the use of masks or because they do not take the use of masks seriously. As a result of this violation, health workers were infected with the virus due to the health services provided by getting closer to the patients in health institutions. In this study, an artificial intelligence supported robot has been developed that enables healthcare professionals to provide some healthcare services without approaching patients in conditions such as epidemics. With the robot, it is possible to measure temperature, oxygen saturation measurement, pulse measurement and patient registration without approaching patients so that healthcare workers are not adversely affected by the epidemic conditions. In addition, artificial intelligence supported software has been developed with the robot, which can perform mask control according to 3 classes (using the mask correctly, using the mask incorrectly, and not using the mask) called the Mask Control System (MKS). In the developed artificial intelligence models, mAP values were obtained as 97.63%, 98.09%, 98.37%, 98.11%.