The role of meaning in life on the relationship between death anxiety and well-being in an existential context
Varoluşsal bağlamda ölüm kaygısı ve iyilik hali arasındaki ilişkide hayatta anlamın rolü
  1. Tez No: 751061
  2. Yazar: SENA TEKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YENİÇERİ KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ölümün bilinmezliğinin bizde kaygı uyandırdığı ve bu kaygının bizi hayatta anlam bulmaya motive ettiği öne sürülmektedir. Ek olarak, hayatta anlamın varlığı ve yokluğunun iyilik hali üzerindeki etkileri çokça çalışılmıştır. Bu tez, varoluşsal bağlamda hayatta anlam, ölüm kaygısı ve iyilik hali arasındaki bağlantıları anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, inanç ve iyilik hali arasındaki ilişkinin mekanizmasını anlamak amaçlanmıştır. Literatürde herhangi bir dine inanmayan bireyler hakkında çok az sosyal bilimsel veri bulunmakta ve inancı içeren çalışmalarda herhangi bir dine inanmayan bireyler nadiren yer almaktadır. Bu nedenle önerilen model hem herhangi bir dine inanmayan hem de herhangi bir dine inanan bireyler için test edilmesi planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-67 yaş aralığındaki 395 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; İnançsızlığın Altı Tipolojisi, Hayatta Anlam Anketi, Templer'ın Ölüm Kaygısı Ölçeği, Psikolojik İyilik Hali Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, tüm katılımcılar için hayatta anlam arayışının ölüm kaygısı ve iyilik hali arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Herhangi bir dine inanan bireyler için hayatta anlamın varlığının ölüm kaygısı ile iyilik hali arasındaki ilişkiye aracılık ettiği, herhangi bir dine inanmayan bireyler için ise hayatta anlam arayışının aracılık ettiği görülmüştür. Genel olarak sonuçlar, hayatta anlamın ölüm kaygısı ve iyilik hali arasındaki ilişkide önemli bir değişken olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ilgili literatür ışığında daha ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is claimed that the unknown of death arouses anxiety in us and this anxiety motivates us to find meaning in life. In addition, the effects of the presence and absence of meaning in life on well-being have been studied extensively. This thesis aims to understand the connections between meaning in life, death anxiety, and well-being in an existential context. Also, it is aimed to understand the mechanism of the relationship between belief and well-being. There is little social scientific data in the literature on individuals who do not believe in any religion, and they are rarely included in belief studies. For this reason, the proposed model is planned to be tested both for individuals who believe in any religion and for individuals who do not believe in any religion. The sample of the study consists of 395 individuals between the ages of 18-67. The research data was collected through Typology of Six Types of Nonbelief, The Meaning in Life Questionnaire, Templer's Death Anxiety Scale, Psychological Well-Being Scale, and Satisfaction with Life Scale. The results showed that the search for meaning in life mediated the relationship between death anxiety and well-being for all participants. It was seen that the presence of meaning in life mediated the relationship between death anxiety and well-being for individuals who reported that they believed in any religion, while the search for meaning in life was mediated for individuals who reported that they did not believe in any religion. Overall, the results showed that meaning in life was an important variable in the relationship between death anxiety and well-being. The results are discussed in more detail in the light of the relevant literature.