Makroekonomik değişkenlerin Sudan'daki doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi üzerine ampirik uygulama
The effect of macroeconomic variables on direct foreign investments: Study case of Sudan
  1. Tez No: 751060
  2. Yazar: SAMAR ALAUDDIN ALI MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR OTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Doğrudan yabancı yatırım DYYların ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki öneminin git gide arttığı kabul edilmektedir. Doğrudan yabancı yatırımlara çeşitli teorik/kuramsal yaklaşımlar rehberlik etmektedir. DYY teorileri, DYY uygulaması için bir kılavuz, motivasyon ve yön sağlamaktadır. Bu teoriler makro veya mikro olabilir. Makro düzeydeki DYY teorileri, DYY alımından sorumlu olan çeşitli makroekonomik faktörleri açıklamaktadır. Bu çalışma, Sudan'a net doğrudan yabancı yatırım girişlerini etkileyen makroekonomik faktörleri ve değişkenleri belirlemeye yönelik olup, Sudan'a daha fazla yabancı yatırım çekmek için yatırım ortamını iyileştirmek için atılması gereken adımları vurgulamaktadır. Çalışma için üç makroekonomik değişken seçilmiştir: Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), Enflasyon ve Para Arzı (M2). Çalışma; 1970 yılından 2019 yılına kadar Dünya Bankası Grubu“WBG”den alınan yıllık zaman serisi veri setini kullanılmıştır. Değişkenler arasında eşbütünleşme olup olmadığını belirlemek için ARDL modeli, değişkenler arasındaki kısa dönemli ilişkiyi tanımak için Hata Düzeltme Modeli“ECM”kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki olmadığını ispatlanmıştır. Oransal doğrudan yabancı yatırımlarla hem GSYİH hem de para arzı arasında kısa dönemli pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca sonuçlar, enflasyon ile oransal doğrudan yabancı yatırımlar arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) is increasingly being recognized as an important factor in the economic development of countries. Foreign direct investment is guided by various theoretical approaches. Theories of FDI provide a guideline, motivation, and direction of FDI application. These theories can either be macro or micro. Macro-level theories of FDI explain various macroeconomic factors that are responsible for FDI uptake. This study, is directed towards identifying the macroeconomic variables and factors that affects the net direct forign investmetns inflows into sudan, and highlights the steps that need to be taken to improve the investment climate to attract more foreign direct investment to sudan. Three macroeconomic variables were selected for the study: Gross Domestic Product (GDP), İnflation and Money Supply (M2). The study used annual time series data set taken from World Bank Group“WBG”starting from 1970 to 2019, ARDL model was used to determine if there is a cointegration between variables, also Error Correction Model“ECM”was used to recognize the short term relationship between variables. According to the analysis results; there is no long-run relationship between variables. While there is a short run positive relationship between both GDP and money supply with the proportional foreign direct investments. Also the results revealed that there is no significant relationship between inflation and proportional foreign direct investments.